ديجي کالا/ موتورهاي جست‌و‌جوي‌ معکوس چند سالي هست که در دسترس کاربران اينترنت قرار دارند، اما اگر تا حالا از وجود آن‌ها بي‌اطلاع‌ بوديد، شايد وقت آن رسيده که يک بار از آن‌ها استفاده کنيد. جست‌و‌جوي معکوس تفاوت زيادي با جست‌و‌جوي معمولي ندارد، فقط فرقش اينجاست که به جاي تايپ کردن براي رسيدن به نتيجه، يک عکس را آپلود مي‌کنيد.

حالا فايده اين کار چيست؟ فرض کنيد تصويري از يک منظره پيدا کرده‌ايد و دلتان مي‌خواهد بدانيد که مربوط به کجاست. طبيعتا اگر از آن منظره اطلاعي نداشته باشيد، نمي‌توانيد به آساني مکانش را روي کره زمين پيدا کنيد. اينجاست که جست‌و‌جوي معکوس به کمک شما مي‌آيد تا بتوانيد با بارگذاري عکس در يک موتور جست‌و‌جو به همين روش، تصاوير مشابه آن را پيدا کرده و به جواب سؤالتان‌ برسيد.

گوگل مشهورترين موتور جست‌و‌جوي‌ معکوس براي تصاوير است. اما اگر با گوگل به نتيجه دلخواه نرسيديد، بد نيست به پنج وبسايتي که در ادامه معرفي مي‌کنيم شانسي براي اين کار بدهيد. براي آشنايي با اين پنج وبسايت تا انتها با ديجي‌کالا مگ همراه باشيد.

۱. Bing Visual Search؛ محصولي قدرتمند از مايکروسافت


جست‌و‌جوي بصري بينگ مايکروسافت آغازکننده فهرست مقاله ماست و دليل خوبي هم پشت اين کار نهفته شده. اين جست‌و‌جوگر تصاوير نه تنها کاربردي و غني از امکانات است، بلکه در جست‌و‌جوي معکوس عملکرد قدرتمندي از خود به نمايش مي‌گذارد.

روش کار با اين جست‌و‌جوگر بسيار ساده است. کافيست تصويري را از دسکتاپ يا گوشي روي آن بارگذاري کرده يا به سادگي URL عکسي که داريد را در آن کپي/پيست کنيد. جست‌و‌جوگر بصري بينگ راه‌هاي جديدي براي گشتن به دنبال تصاوير هم به شما ارائه مي‌کند. مثلا مي‌توانيد تصويري را به طور مستقيم وارد آن کنيد، در همان لحظه با دوربين گوشي عکسي بگيريد يا عکسي را به روش معمولي جست‌و‌جو کنيد و بعدا همان را به جست‌و‌جوي معکوس تبديل نماييد.

چيزي که مسلم است و در همان استفاده اول متوجهش مي‌شويد، امکانات بيشتر جست‌‌و‌جوي معکوس مايکروسافت در مقايسه با رقيب گوگلي‌اش است. به طور مثال بينگ بر خلاف گوگل به شما مي‌‌گويد که تصوير چه شکلي است، صفحات اينترنتي که آن عکس را در خود دارند را مشخص مي‌کند و مي‌تواند به طور خودکار تصوير شما را برش زده و محتواي مرتبط با آن را برايتان به نمايش بگذارد.

جست‌وجوي بصري بينگ قابليت‌هاي جالب ديگري هم در چنته دارد. مثلا مي‌توانيد تصوير يک گياه، حيوان يا مکاني توريستي را در آن بارگذاري کنيد تا اطلاعات کاملي را در مورد آن تحويل بگيريد (البته گوگل لنز اين کار را خيلي بهتر انجام مي‌دهد!).

نکته خوب ديگر اينکه جست‌و‌جوي بصري بينگ مايکروسافت توانايي تشخيص متون در عکس‌ها را هم داراست و مي‌تواند نوشته‌ها را از دل عکس‌ها بيرون کشيده و به صورت قابل ويرايش تحويل شما دهد.

۲. Prepostseo Reverse Image Search؛ قدرتمند با دسترسي‌پذيري بالا


مورد بعدي اين مقاله، Prepostseo است که نسبت به گوگل در جست‌و‌جوي‌ معکوس تصاوير عملکرد متفاوتي دارد. Prepostseo يک صفحه مستقل دارد که از طريق آن مي‌توانيد جست‌و‌جوي معکوس تصاوير را انجام بدهيد.

اگر با جست‌و‌جوي معکوس تصاوير گوگل کار کرده باشيد، امکانات مشابهي را در Prepostseo مشاهده خواهيد کرد. به طور مثال، امکان بارگذاري عکس و جست‌و‌جوي معکوس از طريق URL اينترنتي يک عکس برايتان فراهم شده است.

خوشبختانه Prepostseo به شما اجازه مي‌‌دهد که نتايج جست‌وجوهاي معکوس خودتان را از طريق يک سري فيلتر، از همديگر جدا کنيد. اين موضوع به شما کمک مي‌کند که نتايج غيرمرتبط را به راحتي از نتايج اصلي حذف کنيد و سريع‌تر به مقصودتان برسيد.

اما مهم‌ترين وجه تمايز Prepostseo که باعث شده در مقاله ما قرار بگيرد، نحوه دسترسي به آن است. مهم نيست از گوشي اندرويدي استفاده مي‌کنيد، يا آيفون، يا تبلت، فقط مراجعه به وبسايت Prepostseo کافيست که بتوانيد کارتان را انجام بدهيد.

۳. IDQB؛ جست‌و‌جوي معکوس براي طرفداران انيمه


IDQB با ديگر گزينه‌هاي اين مقاله کمي تفاوت دارد. اگر به تصويرسازي يا انيمه علاقه‌منديد، احتمالا IDQB جست‌و‌جوگر معکوس مورد علاقه‌تان در اين مقاله باشد. اين محصول يک موتور جست‌و‌جوگر مولتي‌سرويس به حساب مي‌آيد، به اين معنا که تصويري که در آن بارگذاري کرده‌ايد را در طيف وسيعي از وبسايت‌ها جست‌و‌جو مي‌کند.

در اين مورد به‌خصوص، همه اين وبسايت‌ها انيمه محور هستند، مثل Danbooru و Konachan و چند مورد ديگر. IDQB به شما اجازه مي‌دهد که وبسايت‌هاي مد نظرتان را فعال يا غيرفعال کنيد. بنابراين اگر نتايجي مد نظرتان نبود، به راحتي مي‌توانيد آن‌ها را از جست‌و‌جويتان پاک کنيد.

۴. Getty Images؛ آرشيوي بزرگ از تصاوير استاک


اگر به دنبال گزينه‌اي مي‌گرديد که تقريبا مشابه جست‌و‌جوي‌ معکوس گوگل باشد، احتمالا Getty Images همان چيزيست که احتياج داريد. Getty Images تأمين‌کننده بزرگ تصاوير استاک است که طيف بسيار عظيمي از محتوا را پوشش مي‌دهد. فقط کافيست عکس مد نظرتان را در آن درگ و دراپ کنيد تا جست‌‌‌و‌جوي معکوس آغاز گردد.

تصاويري که در Getty Images پيدا مي‌کنيد همگي فاقد لايسنس هستند و مي‌توان براي خلق آثار هنري و استفاده‌هاي غيرتجاري از آن‌ها بهره گرفت. با اين حساب با دريايي از محتواي مفيد و کاربردي در آن مواجه خواهيد شد.

بارگذاري تصاوير در Getty Images بسيار ساده است، و با کليک روي هر عکس مي‌توانيد به صفحه‌اي برويد که در آن امکان خريد تصوير اصلي برايتان فراهم شده است.

۵. Pinterest Visual Search Tool؛ جست‌و‌جوي‌ معکوس در آرشيو بزرگ پينترست


و در نهايت، به ابزار جست‌و‌جوي بصري پينترست مي‌رسيم که قطعا معرف حضورتان هست. اگر نتايج جست‌و‌جوي شما در پينترست باشند، بهترين کار استفاده از اين ابزار داخلي پينترست است که به جست‌و‌جوگر بصري بينگ مايکروسافت بي‌شباهت نيست.

در قسمت چپ صفحه، تصوير شما قرار مي‌گيرد و در قسمت راست تصاوير مرتبط را خواهيد ديد. پينترست همه تصاوير را به طور يکجا گردآوري مي‌کند، بنابراين هر کدام را که خواستيد مي‌توانيد ذخيره کنيد يا به بوردهايتان بيفزاييد.

پينترست به طور پيش‌فرض تصاويري که براي جست‌و‌جوي‌ معکوس در آن بارگذاري مي‌کنيد را برش مي‌زند. اين کار کمک مي‌کند که به نتايج دقيق‌تري برسيد. با اين وجود اگر به دنبال مورد خيلي خاصي مي‌گرديد، مثلا لامپي که در گوشه تصوير يک اتاق نشيمن قرار گرفته، مي‌توانيد جست‌و‌جوي معکوس را روي آن قسمت خاص متمرکز کنيد.

يکي از ويژگي‌هاي هيجان‌انگيز پينترست اين است که تمام اين‌ کارها را به طور خودکار انجام مي‌دهد. به اين صورت که اشياء جالب توجه در هر تصوير را با دايره‌هاي سفيد رنگ مشخص مي‌کند. با کليک روي هر دايره، ابزار تصوير را از همان نقطه برش مي‌زند تا جست‌و‌جو فقط روي آن قسمت خاص انجام بگيرد.

اينترنت پر است از ابزارهايي که مي‌توانند کار جست‌و‌جوي‌ معکوس تصاوير را به شکل‌هاي مختلف به انجام برسانند. بنابراين از شما دعوت مي‌‌کنيم اگر ابزار خوبي براي اين کار مي‌شناسيد که در فهرست مقاله نبوده، حتما آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذاريد.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم