گجت نیوز/ از زمان معرفی گلکسی S10 قابلیت پشتیبانی از وای فای ۶ به گوشی های هوشمند سامسونگ اضافه شد. در اینجا فهرست کامل تبلت‌ها و گوشی‌هایی را گردآوری کرده‌ایم که با این فناوری سازگار هستند.

اخیرا گلکسی A52s 5G به عنوان نخستین مدل میان رده در بین گوشی های هوشمند سامسونگ با پشتیبانی از وای فای ۶ یا Wi-Fi ax معرفی شد. اما استاندارد سریع‌تری هم به نام وای فای Wi-Fi 6E (6GHz) وجود دارد که گلکسی اس ۲۱ اولترا از آن پشتیبانی می‌کند.

قطعا به مرور زمان، شمار این دستگاه‌ها نیز افزایش خواهد یافت؛ اما فهرست زیر به شما کمک می‌کند بدانید در صورت داشتن یک روتر Wi-Fi 6/6E کدام مدل‌های سامسونگ با آن سازگار هستند.

تبلت ها و گوشی های هوشمند سامسونگ سازگار با Wi-Fi 6/6E
گلکسی ای ۵۲ اس ۵G
گلکسی فولد
گلکسی نوت ۱۰
گلکسی نوت ۱۰ پلاس
گلکسی نوت ۲۰
گلکسی نوت ۲۰ اولترا
گلکسی اس ۱۰ ای
گلکسی اس ۱۰
گلکسی اس ۱۰ پلاس
گلکسی اس ۱۰ ۵G
گلکسی اس ۲۰
گلکسی اس ۲۰ پلاس
گلکسی اس ۲۰ اولترا
گلکسی اس ۲۰ اف ای (اگزینوس و اسنپدراگون ۸۶۵)
گلکسی اس ۲۰ اف ای ۵G
گلکسی اس ۲۱
گلکسی اس ۲۱ پلاس
گلکسی اس ۲۱ اولترا (Wi-Fi 6E)
گلکسی تب اکتیو ۳
گلکسی تب اس ۷
گلکسی تب اس ۷ پلاس
گلکسی ایکس کاور فیلد پرو
گلکسی زد فلیپ ۵G
گلکسی زد فلیپ ۳
گلکسی زد فولد ۲
گلکسی زد فولد ۳


تفاوت Wi-Fi 5 و Wi-Fi 6/6E
در قیاس با وای فای ۵ که با نام Wi-Fi ac هم شناخته می‌شود، وای فای ۶ سرعت آپلود و دانلود بیشتری را تامین می‌کند (تا سقف ۹.۶ گیگابیت در ثانیه). این یعنی دانلود سریع‌تر محتوا، بهبود کیفیت استریم، وبگردی آسان‌تر و تجربه گیمینگ بهتر!

برخلاف وای فای ۵ که فقط به باند ۵ گیگاهرتز محدود است، وای فای ۶ روی باند ۲.۴ گیگاهرتز هم کار می‌کند؛ چیزی که سرعت بیشتر حتی در صورت دور بودن از اکسس پوینت وای فای را در پی دارد.

همچنین Wi-Fi 6 ظرفیت استفاده روتر را هم افزایش می‌دهد و سرویس‌دهی به دستگاه‌های بیشتر بدون کاهش سرعت را امکان‌پذیر می‌سازد.

اما همان‌طور که گفته شد، وای فای ۶E دارای سرعت بیشتر، تاخیر حداقلی و تداخل کمتری از وای فای ۶ است؛ زیرا روی باند جدید ۶ گیگاهرتز کار می‌کند که به اندازه باندهای ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز، پرتراکم نیست.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم