مهر/ محققان سوئیسی از تولید اپلیکیشن جدیدی خبر داده‌اند که با استفاده از فناوری واقعیت افزوده به افراد کمک می‌کند تا ترس خود از عنکبوت را کاهش دهند.

به گزارش نیواطلس، این اپلیکیشن تلفن همراه در دانشگاه بازل سوئیس تولید شده و یک پژوهش انجام شده در مورد آن نشان می‌دهد این نرم افزار به میزان قابل توجهی احساس ترس و نفرت در افراد را از عنکبوت از بین می‌برد.

برای این کار باید بر مبنای برنامه مشخص شده به مدت دو هفته از این اپلیکیشن استفاده شود. بر اساس برآوردها ۵ درصد از کل مردم دنیا از عنکبوت‌ها می‌ترسند و یک راه درمان این ترس قرار گرفتن در معرض این حشره به شیوه‌ کنترل شده است. با این حال، قرار دادن افراد در معرض منبع ترس همیشه فرایندی آسان نیست و در مراکز درمانی هم معمولاً از این روش استفاده نمی‌شود.

برنامه جدید واقعیت افزوده موجب می‌شود تا افراد به طور مجازی عنکبوت‌ها را بر روی اجزای بدن خود قرار دهند تا به تدریج ترسشان را از آنها کاهش دهند.

پیش از این هم روش‌های درمانی با استفاده از این فناوری ابداع شده بودند که پرهزینه و محدود به محیط‌های بیمارستانی بودند. اما اپلیکیشن فوبیز این مشکلات را ندارد و با نمایش مجازی و سه بعدی تصویر عنکبوت در محیط اطراف افراد به کاهش ترس آنها کمک می‌کند.

هر یک از جلسات استفاده از این اپلیکیشن طی یک بازه زمانی دوهفته‌ای برابر با ۳۰ دقیقه بوده و منجر به کاهش قابل توجه ترس از عنکبوت در دو سوم اعضای یک گروه داوطلب ۶۶ نفره شده است.

این برنامه با آیفون و گوشی‌های اندرویدی سازگار است و اگر چه به رایگان قابل دریافت و نصب خواهد بود، اما دریافت اطلاعات آموزشی نحوه استفاده درست از آن مستلزم پرداخت هزینه است.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم