سخت افزار/ واشنگتن پست در گزارشی که به تازگی منتشر کرده اعلام کرده است که آژانس‌های امنیتی در ایالات متحده در حال بررسی تحریم برند تازه استقلال یافته آنر هستند و تصمیم دارند برندی که تا چند ماه پیش زیرمجموعه هواوی به حساب می‌آمد را مجدداً به لیست سیاه صادرات اضافه کنند.

ظاهراً پنتاگون و وزارت نیرو تصمیم دارند شرکت جدید آنر را در Entity List (لیستی از کمپانی‌ها که اجازه تجارت با شرکت‌های آمریکایی را نداشته مگر در صورت دریافت مجوز خاص از دولت آمریکا) قرار دهند، این در حالیست که وزارت بازرگانی و وزارت امور خارجه مخالف این تصمیم هستند.

اعضای این سازمان‌ها بر روی اینکه آیا شرکت آنر به طور جدی تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا به حساب می‌آید یا خیر، اتفاق نظر ندارند. جمهوری خواهان کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان معتقد است که نگرانی‌های موجود در رابطه با صادرات فناوری باید در خصوص آنر نیز صادق باشد، چراکه آنها هم یک شرکت دولتی هستند. با این حال، واشنگتن پست یادآور شده که این برند که به تازگی حساب خود را از هواوی جدا کرده، حالا متعلق به شرکت Zhixin New Information Technology است، شرکتی که توسط دو سرمایه‌گذار تحت حمایت دولت و وابسته به تشکیلات شنژن چین است.

طرف مقابل معتقد است که آنر نه مواد هسته‌ای و تجهیزات آن را تولید می‌کند و نه دستگاه‌های آن در ایالات متحده به فروش می‌رسد. بنابراین ممنوعیت تجاری این برند و عدم و داد و ستد با شرکت‌های آمریکایی منطقی به نظر نمی‌رسد. چنین تحریمی بیشتر از چین به اقتصاد ایالات متحده آسیب خواهد زد.

نظر کارشناسان هم پیرامون برند Honor ضد و نقیض است. برخی از آنها معتقدند که این شرکت باید در لیست تحریم‌ها قرار بگیرد، چراکه این مجموعه برند زیر مجموعه شرکتی (هواوی) به حساب می‌آید که سابقه تحقیقات در خصوص آن چندان درخشان نبوده است. عده دیگری از کارشناسان اما معتقدند که هیچ مدرکی دال بر این موضوع که این شرکت را مخفیانه به تراشه‌ها و فناوری‌های هواوی مرتبط می‌کند وجود ندارد و هیچ توجیهی برای تحریم آنها نیست.

آنر هنوز در خصوص این موضوع و احتمال تحریم آن توسط ایالات متحده اظهار نظری نکرده، اما بعید به نظر می‌رسد که رضایتی از وضعیت موجود داشته باشد.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم