شهر سخت افزار/ آکادمی علوم چین کمپانی اینتل را در سال 2018 به نقض یک پتنت مرتبط با ترانزیستورهای FinFET متهم کرده است و آن‌طور که روند رسیدگی به این پرونده نشان می‌دهد، ممکن است فروش پردازنده‌های Core اینتل در چین ممنوع شود. جزئیات تلاش چینی‌ها برای فشار آوردن به اینتل را در ادامه همین نوشتار بخوانید.

احتمالاً می دانید ترانزیستورهای FinFET بخش جدایی ناپذیری از پردازنده‌های کنونی اینتل هستند و بدون آنها تولید پردازنده‌های این کمپانی متصور نیست. خبر بد اینکه یک مرکز تحقیق و توسعه دولتی چینی اینتل را به نقض یکی از پتنت های خود متهم کرده است و بعد نیست فروش پردازنده‌های اینتل در چین ممنوع شود.

اینتل تاکنون در حل و فصل ششمین پرونده خود با چینی‌ها بر سر نقض مالکیت ابداع ناموفق بوده است و احتمال ممنوعیت فروش پردازنده‌های Core در بازار چین وجود دارد. در صورتی که اینتل در این پرونده محکوم شود، باید حدود 31 میلیون دلار به انستیتو میکروالکترونیک آکادمی علوم چین (به اختصار: IMECAS) و همچنین هزینه‌های دادرسی را بپردازد.

پتنت مورد مناقشه به عنوان پتنت شماره 457 یا FinFET شناخته می‌شود. تاکنون IMECAS بخش چین دل و JingDong Century Information Technology را هم به نقض این پتنت متهم کرده است. تاکنون اینتل موفق شده خود را از سه مورد از اتهامات نقض پتنت تبرئه کند اما هنوز 11 مورد دیگر در دست رسیدگی است. به این ترتیب طی ماه‌های پیش رو شاهد رسیدگی به دست کم 13 اتهام چینی‌ها علیه اینتل خواهیم بود.

یکی پرونده‌های چینی‌ها علیه اینتل به پردازنده‌های Core i3 و استفاده از فناوری MOSFET مربوط می‌شود. اینتل با جدید در تلاش برای به چالش کشیدن و رد ادعای چینی‌ها در دادگاه است و در صورت محکومیت، بعید نیست آن را خارج از دادگاه حل و فصل کند.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم