مجله دیجی کالا/ رئیس‌جمهور سابق آمریکا به دنبال لغو دستور منع فعالیت صفحه توییتر خود است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در فلوریدا شکایتی را مطرح کرده است که در آن توییتر را مجبور کرده تا حساب‌کاربری او را بازگرداند. ممنوعیت این پلتفرم، قانون جدید رسانه‌های اجتماعی فلوریدا را نقض می‌کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده آمریکا روز جمعه از یک قاضی فدرال در فلوریدا خواست تا از توییتر بخواهد حساب کاربری‌اش را به او برگرداند. این شرکت در ژانویه گذشته حساب کاربری ترامپ را به دلیل «خطر تحریک به خشونت» حذف کرده بود. رئیس‌جمهور سابق آمریکا اعلام کرده که توییتر، با اجبار اعضای کنگره‌ی ایالات متحده، او را تحت‌فشار قرار داده است. ترامپ به دنبال این است که ممنوعیت حساب‌کاربری آن به طور موقت در توییتر لغو شود تا بتواند برای برداشتن دائمی این حکم تلاش کند.

در این شکایت آمده است که توییتر تا حد زیادی از قدرت و کنترل خود بر گفتمان سیاسی در این کشور استفاده می‌کند که این رفتار توییئر از لحاظ تاریخی بی سابقه است و برای باز کردن بحث‌های دموکراتیک امری خطرناک به حساب می‌آید. دونالد ترامپ از صفحه‌ی توییتر خود برای اعلام تصمیمات مربوط به سیاست پرسنل‌ها (اغلب سازمان‌ها و افراد درگیر)، انتقاد از دشمنان سیاسی و انتشار اطلاعات نادرست در مورد نتایج انتخابات استفاده کرده است.

توییتر در ماه ژانویه، دو روز پس از شورش مرگبار ۶ ژانویه که در ساختمان کنگره‌ی آمریکا و توسط حامیان طرفدار ترامپ در تلاش برای جلوگیری از تأیید پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ انجام شد، حساب ‌کاربری توییتر دونالد ترامپ را برای همیشه از فعالیت منع کرد. توییتر در ابتدا پس از انتشار توییت‌هایی که دروغ های انتخاباتی نامیده می‌شد، حساب کاربری رئیس‌جمهور سابق آمریکا را به دلیل نقض مکرر و شدید سیاست‌های مدنی به مدت ۱۲ ساعت ممنوع کرد.  این پلتفرم دو روز بعد این ممنوعیت را دائمی کرد. دیگر پلتفرم‌های اجتماعی از جمله فیس‌بوک، اسنپ‌چت و یوتیوب نیز رئیس‌جمهور سابق آمریکا را پس از شورش‌های ۶ ژانویه منع فعالیت کردند.

 در پرونده روز جمعه، ترامپ اعلام کرده است که حساب توییتر وی منبع مهمی از اخبار و اطلاعات در مورد امور دولت به حساب می‌آمد. در زمان ممنوعیت، دونالد ترامپ ۸۸ میلیون دنبال‌ کننده در توییتر داشت. او ادعا می‌کند که توییتر در دوران ریاست‌جمهوری او نیز وی را به شدت تحت‌فشار قرار می‌داد و برخی از توییت‌های آن را اطلاعات گمراه کننده می‌نامید، که به گفته این پلتفرم قوانین آن را نقض کرده است. ترامپ در پرونده دادگاه استدلال کرد که توییتر به طالبان اجازه می‌دهد تا درباره پیروزی‌های نظامی خود در سراسر افغانستان به‌طور مرتب توییت کنند.

شکایت ترامپ همچنین به قانون جدید رسانه‌های اجتماعی فلوریدا مربوط می‌شود، که رسانه‌های اجتماعی را از توهین‌های آگاهانه‌ی سیاستمداران منع می‌کند و از پلتفرم‌ها خواسته است که استانداردهای سانسور، تغییر حالت حساب‌کاربری و ممنوعیت افراد را به طور مداوم اعمال کنند. ترامپ اعلام کرده است که توییتر استانداردهای خود را به طور ثابت اجرا نکرده است. فرماندار فلوریدا، ران دسنتیس این  قانون را در ماه می امضا کرد اما یک قاضی فدرال آن را در ماه ژوئن قبل از اجرایی شدن آن مسدود کرد. دولت دسنتیس قصد تجدیدنظر در این حکم را دارد.

رئیس جمهور سابق آمریکا همچنین بیان کرد که توییتر قوانین خود را در مورد پست های مربوط به پاندمی کووید ۱۹ به طور متفاوتی اعمال کرده است. ترامپ ادعا می کند که طبق گزارشات رسانه‌ها، دلیل شورش ۶ ژانویه اعتراض مردم برای بی‌توجهی مسئولین نسبت به پاندمی کووید ۱۹ بود.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم