گیم فا/ بر اساس صحبت‌های خالق ایکس باکس اورجینال، شرکت AMD به توسعه‌ی چندین نمونه‌ی آزمایشی ایکس باکس کمک کرد، اما در دقایقی پایانی کنار گذاشته شد.

در زمان رونمایی از اولین ایکس باکس (سال 2001)، اعلام شد که این کنسول از پردازنده‌ی داخلی (CPU) اینتل بهره می‌برد. بر اساس صحبت‌های خالق ایکس باکس اورجینال یعنی شیموس بلیکلی (Seamus Blackley)، این تصمیم آنقدر ناگهانی و دقیقه نودی بود که حتی مهندسین AMD در ردیف جلویی مراسم رونمایی کنسول نشسته بودند.

بلیکلی هر از چند گاهی در توییتر داستان‌های جذاب از توسعه‌ی کنسول‌های بازی به اشتراک می‌گذارد. وی در آخرین توییت خود گفت:

(نکته: لیسا سو (Lisu Su) رئیس کنونی AMD است، اما در زمان لانچ ایکس باکس اورجینال با این شرکت نبود. اندی همان اندرو گرُو (Andrew Grove) رئیس اینتل در آن زمان است. بیل نیز به بیل گیتز (Bill Gates) اشاره دارد.)

با نزدیک شدن به بیست سالگی ایکس باکس، باید از مهندسین سابق AMD عذر خواهی کنم. این افراد در آن زمان به ما کمک کردند که پروتوتایپ‌ (نمونه‌های اولیه) کنسول را بسازیم، اما در دقایق نهایی به سمت اینتل رفتیم. این تصمیم بیل و اندی بود و من چنین تصمیمی نگرفتم.

من آنجا ایستاده بودم و در ردیف جلویی آن‌ها نظاره می‌کردم. صحنه‌ی بسیار غم‌انگیزی بود. هیچوقت فراموشش نمی‌کنم. آن‌ها پیرامون پروتوتایپ‌ها بسیار به ما کمک کرده بودند. پروتوتایپ‌هایی که در زمان رونمایی، روی سخت‌افزار AMD اجرا شده بودند.
نظر شما در این باره چیست؟

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم