مجله سخت افزار/ Moore’s Law is Dead یک بار دیگر با ادعایی بزرگ بازگشته، جایی که ظاهرا منابع بدون نام از بازی کثیف انویدیا با سری RTX 30 خبر می‌دهند. ظاهرا تیم سبز قصد دارد با توقف تولید تمام گرافیک‌های گیمینگ RTX 3000 در اواخر اکتبر قیمت‌های حال حاضر را در بالاترین سطح حفظ کند. این تا زمانی ادامه خواهد داشت که مدل‌های رفرش در سال آینده به بازار عرضه و قیمت‌های نجومی تبدیل به قیمت‌های نرمال بازار شوند.

با توجه به منابع نزدیک به Tom از Moore’s Law Is Dead، انویدیا نه تنها مشغول قانع کردن شرکای تولید کننده خود برای استفاده از خنک کننده‌های ارزان قیمت‌تر برای گرافیک‌های ARC اینتل است بلکه برنامه دارد تا اتفاقی عجیب را رقم بزند.

همه می‌دانیم که موجودی کارت‌های بالا رده فعلی Ampere همچنان به دلیل کمبود فعلی بسیار پایین است و افزایش قیمت‌های چند ماه اخیر بازتاب همین موضوع می‌باشد. با این حال انویدیا موفق شده به اندازه کافی چیپ (توسط سامسونگ) تولید کند تا اهداف فروش فصل چهارم 2021 خود را محقق نماید.

توقف تولید به این زودی می‌تواند کاهش قیمت احتمالی در فصل دوم 2022 را متوقف نماید، به همین علت منابع Tom می‌گویند که هدف انویدیا نگه داشتن قیمت‌ها در بالاترین سطح ممکن است تا زمانی که مدل‌های رفرش یا نسل بعدی با قیمت گذاری مشابه عرضه و این قیمت‌ها تبدیل به نرم بازار شوند.

در حال حاضر انتظار می‌رود کارت‌های رفرش جدید با حافظه‌های ویدیویی بالاتری (حداقل 12 گیگابایت) در دسترس قرار گیرند تا در نظر گیمرها ارزشمندتر جلوه کنند. منابع دیگر نیز اشاره دارند که انویدیا به شدت عرضه را در فصل چهارم کاهش خواهد داد و این یک تصمیم عمدیست.

ظاهرا گیمرها مجبور خواهند شد قیمت‌های نجومی را بپذیرند حتی با این که اینتل و AMD ممکن است گزینه‌های ارزشمندتری را ارائه کنند اما همچنان با کمبود موجودی شدید دور از دسترس کاربران خواهند بود.

ما همچنین می‌دانیم که ماینرها قصد دارند بسیاری از کارت‌های خود را به فروش برسانند زیرا ارز اتریوم به حالت Proof of Stake تبدیل خواهد شد و غیر قابل ماین می‌شود. به همین جهت انویدیا احتمالا قصد دارد از کاهش قیمت جلوگیری کند.

در هر صورت به نظر می‌رسد که تیم سبز قصد دارد از وضعیت بازار سواستفاده کند اما امیدواریم که اینتل و AMD بتوانند با کارت‌های ARC Alchemist و RDNA 3 جلوی آن را بگیرند (البته اگر خودشان همین کار را انجام ندهند).

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم