زومجی/ هیروشی انو، یکی از اساتید تصویرسازی پیکسل‌آرت و طراح هنری شناخته‌شده‌ی بسیاری از بازی‌های قدیمی شرکت Namco از جمله پک-من با ۶۴ سال سن از دنیا رفت.
 
صنعت بازی‌های ویدیویی در بسیاری از سال‌های نخست با تکیه‌ی فراوان به پیکسل آرت جلو می‌رفت. هیروشی انو که به‌تازگی دار فانی را وداع گفت، چند دهه‌ی قبل در شرکت Namco باعث رشد قدرت تصویرسازی ویدیوگیمی با پیکسل‌آرت شد. تعداد بازی‌های کلاسیکی که بدون طراحی گرافیکی انو جلوه‌ی امروز را نداشتند، بسیار زیاد به نظر می‌رسد. او در سال ۱۹۷۹ میلادی به شرکت Namco پیوست و ۱۶ اکتبر ۲۰۲۱ (۲۴ مهر ۱۴۰۰) پس از ماه‌ها تحمل درد بیماری سخت از دنیا رفت.

نامکو همان شرکتی است که پس از پیوستن به بندای، یک غول در دنیای بازی‌های ویدیویی با نام Bandai Namco را به وجود آورد. هیروشی انو تا سال ۲۰۱۳ در بندای نامکو به فعالیت حرفه‌ای می‌پرداخت و چند دهه سابقه‌ی درخشان حضور در ارکان اساسی تیم‌های بازی‌سازی را در کارنامه‌ی خود داشت. علاوه‌بر سری بازی Pac-Man که بدون شک فراموش‌نشدنی است، انو در تولید چندین و چند بازی آرکید دیگر نامکو هم نقش اساسی ایفا کرد. بسیاری از لوگوهای مجموعه‌های محبوب قدیمی توسط او طراحی شده‌اند و بسیاری از طراح‌های علاقه‌مند به سبک پیکسل آرت، کارهای او را به‌عنوان الگوی خود می‌شناختند.

خلق ارواح بازی Galaga به‌نوعی شروع‌کننده‌ی دوران فعالیت حرفه‌ای بود. طراحی‌های وی به قدری خاص و جذاب به‌نظر می‌آیند که وی لقب Mr Dotman را دریافت کرد. برخی از افراد بالامقام متفاوت در شرکت‌های بازی‌سازی ژاپنی طی ساعات اخیر مشغول ادای احترام به انو بوده‌اند.کاتسوهیرو هارادا، کارگردان بازی Tekken که از اواسط دهه‌ی ۱۹۹۰ به استخدام شرکت بندای نامکو درآمد در یک توئیت نوشت: «ما برای روح تو دعا می‌کنیم. از شما بسیار سپاسگزارم، آقای هیروشی انو». یوزو کشیرو، آهنگ‌ساز بازی Streets of Rage (شورش در شهر) نوشت: «دختر ۱۵ساله‌ی من به‌تازگی یکی از طرح‌های هیروشی انو را دید و عاشق آن شد. تحت تاثیر قرار گرفتم که پیکسل آرت او نه‌تنها شدیدا الهام‌بخش نسل من بود، بلکه از آزمون زمان هم سربلند بیرون آمد. می‌دانم که همه‌ی شخصیت‌های خلق‌شده توسط شما نیز دل‌تنگ‌تان می‌شوند». از چند وقت قبل یک مستند راجع به زندگی انو در حال ساخت است.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم