دیجیاتو/ ربات هنرمند آیدا، پیش از نمایش در نمایشگاهی در مصر بازداشت شد. این ربات به مدت ۱۰ روز در بازداشت نگه داشته شد، علت دستگیری، ظن و نگرانی درباره جاسوس بودن این ربات، اعلام شده است.

به گزارش گاردین، ربات آیدا به‌عنوان «چشم‌اندازی از آینده» توصیف می‌شود که تا حدودی به خوبی دیگر هنرمندان انتزاعی امروزی است، اما آیدا، نخستین هنرمند ربات فوق‌رئالیستی جهان، قبل از نمایشگاه اخیرش، توسط نیرو‌های امنیتی مصر به یک مشکل موقت برخورد کرد. او را در گمرک بازداشت کردند.قرار است امروز آیدا کار خود را در هرم بزرگ جیزه در نمایشگاه مصر آغاز کند، این اولین بار است که ارائه هنر معاصر در کنار هرم متعلق به هزاران سال گذشته مجاز شده است.

اما به دلیل "مسائل امنیتی" که ممکن است شامل نگرانی‌هایی باشد مبنی بر اینکه آیدا بخشی از طرح جاسوسی گسترده تری است، آیدا و نقاشی هایش به مدت ۱۰ روز در گمرک مصر بازداشت و ساعات پایینی روز چهارشنبه آزاد شدند و این مسئله باعث جنجال دیپلماتیک شد.ایدان ملر، مسئول ترانزیت آیدا، اندکی قبل از آزادی آیدا گفت: "سفیر بریتانیا، تمام  شب را برای آزادی آیدا کار کرده، این یک موقعیت واقعاً استرس زا است. "


به گفته ملر، مرزبانان آیدا را به دلیل مودم  و سپس به دلیل دوربین‌هایی در چشمانش (که برای کشیدن و رنگ آمیزی از آن‌ها استفاده می‌کند) بازداشت کردند.آثار هنری این روبات، از جمله "اولین پرتره شخصی" در موزه طراحی و موزه ویکتوریا و آلبرت نمایش داده شده است و طرفدارانی پر شمار نیز دارد.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم