سخت افزار/ موسسه تحقیقاتی کانترپوینت به تازگی گزارشی از وضعیت بازار لپ تاپ در سه ماهه سوم سال 2021 منتشر کرده است. بازار جهانی کامپیوتر در طول این دوره همچنان قدرتمند ظاهر شد، البته از سرعت رشد آن کمی کاسته شد. با این حال در مقایسه با دروه مشابه سال قبل، فصل سوم سال 2021 فروش این محصولات 9.3 درصد افزایش پیدا کرد.

بازار کامپیوتر همچنان با شکاف میان عرضه و تقاضا همراه است. دلیل اصلی این موضوع هم بحران کمبود تراشه در سراسر جهان است. طبق گفته کانترپوینت این کمبود به احتمال زیاد تا اواسط سال 2022 ادامه پیدا خواهد کرد. در بازار رایانه‌های شخصی فروش کامپیوترهای تجاری رشد بیشتری داشت، در حالیکه کامپیوترهای خانگی رشد کمتری را تجربه کردند. به طرز جالبی کرومبوک‌ها کمترین رشد را در طول سه ماهه سوم 2021 تجربه کردند.

بزرگترین فروشندگان بازار لپ تاپ در سه ماهه سوم 2021
در طول کوارتر سوم سال (Q3 2021) بالغ بر 84.2 میلیون لپ تاپ در جهان به فروش رسید. در این میان برند لنوو همچنان پرفروش‌ترین تولیدکننده باقی ماند. این شرکت توانست 20.1 میلیون دستگاه به فروش برساند. در مقایسه با 19.2 میلیون دستگاه دوره مشابه سال قبل، این میزان خبر از رشد 5 درصدی می‌دهد.

شرکت hp در مجموع 17.3 میلیون دستگاه فروش داشت و با این رقم در رتبه دوم قرار گرفت. البته به طرز جالبی میزان فروش این شرکت در مقایسه با سال گذشته که 18.4 میلیون دستگاه بود، 6 درصد کاهش پیدا کرده است.

شرکت Dell که در رتبه سوم قرار گرفته است، بیش‌ترین رشد را در مقایسه با شرکت‌های دیگر داشته. دل حالا با رشد 30 درصدی در مقایسه با سال گذشته سهم خود را از 11.7 میلیون به 15.2 میلیون دستگاه افزایش داده است.

در نهایت اپل با رشد 11 درصدی در فروش مک بوک‌های خود توانسته 7.3 میلیون واحد به فروش برساند و در رتبه چهارم بایستد. در نهایت برند تایوانی ایسوس توانست با شکست رقیب خود ایسر، در رتبه پنجم پرفروش‌ترین برندهای کامپیوتر در جهان قرار بگیرد.


برند لنوو با تصاحب 23.9 درصد از سهم بازار همچنان پرفروش‌ترین برند لپ‌تاپ است. hp هم 20.5 درصد از سهم بازار را به خود اختصاص داده و پس از آن در رتبه دوم قرار گرفته است. دل با 18.1 درصد و اپل با 8.7 درصد در رتبه‌های بعدی جای گرفته‌اند.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم