سخت افزار/ ویندوز 11 هم همچون ویندوز 10 عرضه بی عیب و ایرادی نداشت. نسل جدید سیستم عامل مایکروسافت حتی در نسخه نهایی با مشکلات و باگ‌های مختلفی در دسترس کاربران قرار گرفت که البته این اتفاق دور از ذهن نبود. اما یکی از مشکلات مهم ویندوز 11، عدم بهینه سازی برای پلتفرم‌های مبتنی بر پردازنده‌های AMD بود که باعث کاهش محسوس عملکرد این پردازنده‌ها میشد. موضوعی که AMD به کاربران خود هشدار داده بود و در نهایت بعد از انتشار ویندوز جدید اتفاق افتاد. هفته گذشته مایکروسافت وصله رفع این مشکل را به صورت آزمایشی در اختیار کاربران قرار داد و حالا آپدیت رسمی ویندوز 11 با رفع مشکلات پردازنده‌های AMD با این سیستم عامل در حال انتشار برای عموم کاربران است.

اگر چه ویندوز 11 شروع بی نقصی نداشت و برخی باگ‌ها دید کاربران را نسبت به این سیستم عامل بد کرده، اما خوشبختانه مایکروسافت برای رفع مشکلات سریع دست به کار شد. مطمئنا اولویت باگ‌های مهم و تاثیرگذار هستند و در این میان عدم بهینه سازی این ویندوز برای پردازنده‌‌های AMD شاید مهم‌ترین مسئله بود. مشکلات ویندوز 11 با رایزن ها باعث افت عملکرد 15 درصدی این پردازنده ها در برخی گیم‌ها و کاهش 5 درصدی در اجرای برخی نرم افزارها میشد. اما اولین بروزرسانی ویندوز 11 این مشکلات را تشدید کرد تا حسابی کاربران AMD را شاکی کند.

انتشار آپدیت رسمی ویندوز 11 با رفع مشکلات پردازنده های AMD
اما هفته گذشته مایکروسافت با یک بروزرسانی آزمایشی، برای رفع یکی از این مشکلات تلاش کرد. مشکلی که باعث افزایش زمان تاخیر حافظه L3 Cache پردازنده های AMD و طبیعتا کاهش عملکرد آنها میشد. به نظر این بروزرسانی بازخورد خوبی از سوی اینسایدرها داشته که اکنون مایکروسافت انتشار رسمی بروزرسانی KB5006746 را برای کاربران ویندوز 11 آغاز کرده است. این بروزرسانی علاوه بر مشکل پردازنده‌های AMD، باگ‌های مختلفی در قسمت های صدا، بلوتوث، زمان اجرای برنامه‌ها، ویندوز سرچ و غیره را نیز رفع می‌کند.

دومین مشکل ویندوز 11 با پردازنده‌های AMD مربوط به UEFI CPPC بود که باعث میشد سیستم عامل رشته‌ها را به جای هسته‌های سریع پردازنده به کار گیرند و این اولویت بندی اشتباه باعث کاهش عملکرد سیستم کاربران شده بود. عدم عملکرد صحیح این ویژگی بر روی پردازنده‌های 8 هسته‌ای یا بالاتر و با توان طراحی بیشتر از 65 وات باعث شد اکثر سیستم‌های گیمینگ تحت تاثیر این باگ قرار بگیرند. حال AMD تائید کرده که آپدیت رفع این باگ نیز هم اکنون برای تمامی کاربران ویندوز که از پردازنده‌های رایزن، Epyc یا Threadripper استفاده می‌کنند در دسترس است.

این مشکلات برای AMD در زمان بدی اتفاق افتادند. درست زمانی که اینتل آماده برای عرضه پردازنده‌های نسل دوازدهم خود است و طبق بنچمارک‌ها، پردازنده های Alder Lake قادرند در برخی قسمت‌ها عملکرد بهتری نسبت به رایزن‌های سری 5000 داشته باشند. با این حال مایکروسافت و AMD در مورد انتشار آپدیت تعمیری تا پایان ماه جاری به قول خود عمل کردند که باعث می‌شود کاربران پردازنده‌های تیم قرمز حالا با اطمینان خاطر بیشتری سیستم عامل خود را به ویندوز 11 بروزرسانی کنند.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم