سخت افزار/ به تازگی خبری در رسانه‌های روسی مبنی بر این موضوع منتشر شده که سامسونگ اجازه فروش گوشی های هوشمند جدید خود را در خاک روسیه ندارد. ظاهرا این شامل 61 مدل از محصولات سامسونگ می‌شود و دلیل آن نقض حقوق پتنت است.

جزئیات دلیل ممنوعیت فروش گوشی های سامسونگ در روسیه
در گزارشات اولیه پیرامون این ممنوعیت گفته شده که سامسونگ به دلیل نقص حق اختراعی که متعلق به SQWIN SA اجازه فروش یک سری از گوشی‌های خود را ندارد. SQWIN SA یک شرکت سوئیسی است که ادعا کرده سامسونگ سرویس Samsung Pay را بر اساس سیستم پرداخت الکترونیکی آنها ساخته است. این شرکت پتنت تکنولوژی مورد نظر را چیزی در حدود 8 سال پیش در روسیه به ثبت رسانده بود. سامسونگ اما این سیستم پرداخت را در سال 2015 معرفی کرد و تا انتهای سال 2016 آن را در روسیه گسترش داد.

ظاهرا Samsung Pay سومین سیستم پرداخت بدون تماس محبوب در کشور روسیه (17 درصد) به حساب می‎آید و پس از آن Apple Pay با 30 درصد و Google Pay با 32 درصد در رتبه‌های بالاتر قرار دارند. البته این احتمال وجود دارد که حکمی که علیه سامسونگ ثبت شده برای دیگر تولیدکنندگان نیز اجرا شود.

در حال حاضر فقط سامسونگ هدف این حمله قرار گرفته است. در ماه جولای دادگاهی در روسیه رأی این پرونده را به نفع SQWIN SA صادر کرد و امروز نام گوشی‌هایی از سامسونگ که به موجب این حکم اجازه فروش در روسیه را نخواهند داشت افشا شده است. این لیست شامل 61 مدل گوشی می‌شود که از جمله آنها بهترین محصولات سال 2021 سامسونگ مانند پرچمداران Galaxy Z Flip و Fold  است. گوشی‌های اقتصادی دیگر برند کره‌ای مانند Galaxy J5 سال 2017 نیز شامل این حکم می‌شوند. با این حال، تصمیم ممنوعیت ظاهراً هنوز اجرایی نشده است.

همانطور که انتظار می‌رفت سامسونگ نسبت به حکم صادره اعتراض کرده است. چرا که این موضوع تأثیر چشمگیری بر روی فروش این برند خواهد گذاشت. براساس گزارش موسسه تحقیقاتی Counterpoint  در سه ماهه اول سال 2021 سامسونگ دومین فروشنده بزرگ گوشی در روسیه بوده است.  

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم