مجله سخت افزار/ سال گذشته اپل با عرضه گوشی‌های سری آیفون 12 بازار را متحول کرد، البته به شکلی خوب. واقعیت اینست که کمتر شرکتی مانند اپل می‌توانند شجاعت کافی برای انجام یک بدعت نامطلوب برای اولین را داشته باشد، این مورد حذف شارژر از بسته بندی گوشی‌های هوشمند بود. حالا به نظر می‌رسد که سونی هم با حذف شارژر از جعبه اکسپریا 10 III به کمپین “نه به شارژر” پیوسته است.

پس از سال‎ها شایعه و اخبار پیرامون این موضوع، در نهایت اپل سال گذشته تصمیم خود را نهایی کرد و برای اولین بار شارژر را جعبه محصولاتش حذف کرد. هرچند که این حرکت در آن زمان باعث تمسخر شرکت‌هایی مانند سامسونگ شد، اما خیلی زود سامسونگ هم با پیروی از سیاست سودجویانه اپل دست به اقدامی مشابه است. حالا ظاهراً شرکت ژاپنی سونی به این روند بحث برانگیز تن داده و حداقل تصمیم دارد گوشی Xperia 10 III خود را بدون شارژ راهی بازار کند.

ماجرای حذف شارژر از جعبه اکسپریا 10 III

وبسایت GSMArena اولین بار به این موضوع اشاره کرد که برخی از خرده‌فروشان در آلمان گوشی اکسپریا 10 مارک 3 را بدون شارژر می‌فروشند. البته ظاهراً در ازای حذف شارژر از بسته‌بندی قیمت گوشی در این نقاط 10 یورو ارزان‌تر شده است. اما فروشندگان دیگر کماکان این گوشی را با شارژر عرضه می‌کنند.

طبیعتا تصمیم سونی به مزاق کاربران خوش نخواهد آمد، اما این موضوع در اختیار آنها نیست. اینکه البته سونی تصمیم گرفته گوشی‌های بدون شارژر را با قیمت کمتری به فروش برساند راهکار خوبی است. کاری سامسونگ و اپل و حتی اخیراً شیائومی آن را انجام ندادند.

همه این شرکت‌ها ادعا کرده‌اند که حذف شارژر با اهداف زیست محیطی انجام شده است. با این حال، به نظر می‌رسد که سونی دلیل دیگری برای این تصمیم دارد. ظاهرا این شرکت برای اطمینان از عرضه بدون وقفه گوشی Sony Xperia 10 III شارژر را حذف کرده است. این موضوع می‌تواند به بحران کمبود تراشه مرتبط باشد. با این حال، این اولین باری است که احتمالا می‌بینیم کمبود تراشه بر صنعت شارژر نیز تأثیر گذاشته است.

در حال حاضر باید منتظر بمانیم و ببینیم که آیا سونی این روند را برای دیگر گوشی‌های هوشمند خود نیز دنبال خواهد کرد یا خیر و آیا آلمان نقطه شروع حذف شارژ خواهد بود و در ادامه مناطق بیشتری نیز شامل این تصمیم می‌شود یا نه. چنانچه واکنش‌ها نسبت به این تصمیم چندان منفی نباشد ممکن است سونی سال آینده گوشی‌های خود را بدون شارژر راهی بازار کند.

نکته جالب اینست که Sony Xperia 10 III یکی از اولین گوشی‌های میان‌رده‌ای است که با این روند راهی بازار شد. تا امروز شرکت‌های دیگر اکثر گوشی‌های میان‌رده خود را با شارژر راهی بازار می‌کردند و ایده حذف شارژر بیشتر مربوط به گوشی‌های پرچمدار بود.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم