مجله سخت افزار/ بر خلاف ایسوس و MSI که حافظه‌هایی با برند خود ارائه نمی‌دهند اما گیگابایت قرار است به همراه نسل جدید مادربردهای Intel 600 رم‌های جدیدی منتشر کند و در همین راستا شاهد تصویر حافظه نسل بعدی Aorus DDR5 (نسخه غیر RGB) هستیم.

همانطور که گفتیم این نسخه بدون نورپردازی RGB می‌باشد که ماژول‌هایی با ارتفاع کم خواهند بود. این نمونه‌ها می‌تواند برای مادربرد Aorus Z690 Xtreme ایده آل باشند که یک کاور ویژه برای بخش حافظه در اختیار دارد.

تصویر حافظه نسل جدید Aorus DDR5

این کیت خاص از سرعت 5200MT/s و حجم 32 گیگابایت (دو عدد 16 گیگابایت) بهره می‌برد. با توجه به بسته بندی این مدل از پروفایل Intel XMP 3.0 پشتیبانی می‌کند که با مادربردهای Z690 در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت. متأسفانه فعلا خبری از تایمینگ‌ها نیست.

فارغ از حافظه جدید Aorus، در کشور چین برند Asgard در حال پیش فروش کیت‌های جدید AERIS خود است. برخلاف حافظه Aorus در این جا شاهد نورپردازی RGB هستیم اما فرکانس 4800 مگاهرتز با تایمینگ 40-40-40-77 می‌باشد. در حالی که این مشخصا این حافظه سریع‌ترین نمونه نسل بعدی نیست اما نسبتا ارزان خواهد بود. Asgard در حال حاضر قیمت پیش فروش این مدل را 1999 یوآن در نظر گرفته که در حدود 313 دلار می‌باشد. قیمت استاندارد اما 2199 یوآن (345 دلار) می‌باشد.

همانطور که اطلاع دارید پردازنده‌های Alder Lake دسکتاپ اینتل از هر دو کنترلر حافظه DDR5 و DDR4 پشتیبانی می‌کند و مادربردهای سری 600 نیز با یکی از این دو نوع حافظه سازگار خواهند بود. مدل‌های بالا رده از DDR5 بهره می‌برند در حالی که نمونه‌های ارزان قیمت‌تر به پشتیبانی از DDR4 نیز مجهز می‌شوند. در حال حاضر انتظار می‌رود که چیپ‌های نسل جدید تیم آبی در کنار پلتفرم Z690 و کیت‌های DDR5 در ماه نوامبر به بازار عرضه شوند.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم