زومیت/ اینتل لحظاتی پیش پردازنده‌های نسل دوازدهمی آلدرلیک را رسما معرفی کرد.
   
سرانجام پس از مدت‌ها انتظار پردازنده‌های نسل دوازدهمی آلدرلیک اینتل از راه رسیدند تا نوید شروعی دوباره برای اینتل باشند. در میان پردازنده‌های معرفی شده Core i9-12900K پرچم‌دار نسل جدید و آنطور که اینتل ادعا می‌کند «سریع‌ترین پردازنده‌ی گیمینگ جهان» است.

اینتل از نمایشگاه CES 2021 تا به‌امروز جزئیات جسته گریخته‌ای از آلدرلیک و معماری «هیبریدی» آن دراختیار مشتاقان قرار داده بود، اما امروز شاهد رونمایی از محصولی مجهز به این معماری بودیم که علاقه‌مندان به‌زودی می‌توانند آن را تهیه و استفاده کنند.

CPU های نسل ۱۲ آلدرلیک اینتل
نسل جدید اینتل فعلا با ۳ پردازنده آغاز شده است؛

پردازنده‌ی Core i9-12900K با ۱۶ هسته (هشت هسته‌ی قوی و هشت هسته‌ی کم مصرف) و ۲۴ ترد، با قابلیت رسیدن به حداکثر سرعت کلاک ۵٫۲ گیگاهرتز با استفاده از فناوری Turbo Boost Max 3.0
پردازنده‌ی Core i7-12700K با ۱۲ هسته (۸ هسته‌ی قوی و ۴ هسته‌ی کم‌مصرف) و ۲۰ ترد
پردازنده‌ی Core i5-12700K با ۱۰ هسته (۶ هسته قوی و ۴ هسته‌ی کم‌مصرف) و ۱۶ ترد
کاربرانی که نیازی به گرافیک مجتمع احساس نمی‌کنند می‌توانند مدل KF سه پردازنده‌ی فوق را که فاقد گرافیک UHD 770 و چند دلار ارزان‌تر است تهیه کنند. در جدول زیر مهم‌ترین مشخصات اولین پردازنده‌های نسل ۱۲ اینتل را مشاهده می‌کنید.

هر سه پردازنده‌ی معرفی‌شده از ۲۰ لاین PCIe (متشکل از ۱۶ لاین PCIe 5.0 و ۴ لاین PCIe 4.0) و حافظه‌های DDR5 تا سرعت 4800MT/s پشتیبانی می‌کنند.

مادربردهای سازگار
متاسفانه بهای مهاجرت به نسل جدید و استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌ها و استانداردهای ارائه‌شده به‌همراه آن، تهیه‌ی مادربرد جدید است. پردازنده‌های آلدرلیک به مادربردهای ساخته‌شده برمبنای تراشه جدید Z690 اینتل نیاز دارند؛ چیپستی که استانداردهای جدیدی را ازجمله Wi-Fi 6E و USB 3.2 Gen 2x2 باخود به‌ارمغان می‌آورد.

مادربردهای سازگار با پردازنده‌های نسل دوازدهمی اینتل همچنین باید از سوکت جدید LGA 1700 استفاده کنند؛ درنتیجه امکان دارد سیستم‌های خنک‌کننده‌ی ساخته‌شده برای پردازنده‌های نسل‌های قبل با CPUهای آلدرلیک سازگار نباشند.

سازگاری با ویندوز ۱۱
اینتل در رویداد معرفی نسل جدید CPUهای خود تاکید زیادی روی سازگاری بالای آلدرلیک با ویندوز ۱۱ مایکروسافت داشت. بنا به ادعای اینتل، این شرکت با همکاری مایکروسافت نرم‌افزار Thread Director را برای مدیریت بهتر مالتی‌تردینگ در ویندوز ۱۱ بهینه کرده است.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم