شهر سخت افزار/ اتحاد آمازون و ورایزون برای شکست ایلان ماسک، پروژه اینترنت ماهواره ای کوییپر را متحول می‌کند.

حتماً شما نیز تا به امروز در مورد پروژه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک مطالبی را در اینترنت خوانده‌اید. این پروژه که در حال حاضر مراحل پایانی آزمایشی خود را سپری می‌کند قرار است با استفاده از هزاران ماهواره کوچک که به دور زمین می‌چرخند، اینترنت را در اختیار همه کاربران در همه نقاط کره زمین برساند. اما باید بدانید که استارلینک تنها پروژه با این رویکرد نیست و رقبای سرسختی مانند پروژه کوییپر را نیز دارد. پروژه‌ای که اتحاد اخیر آمازون و ورایزون قصد در ایجاد تحول و تبدیل کردن آن به رقیبی برای اسپیس ایکس دارد.

اگر بگوییم غول‌های فناوری به فکر تصاحب مدار زمین افتاده‌اند، پر بیراه نگفته‌ایم! بر اساس بیانیه مطبوعاتی اخیر شرکت مخابراتی آمریکایی ورایزن، این شرکت در پی خواست جف بزوس موسس شرکت‌ آمازون (و بلو اورجین) برای رقابت با پروژه استارلینک شرکت اسپیس‌ایکس، این دو شرکت، تلاش مشترک جدیدی را تحت عنوان پروژه کویپر (Project Kuiper) برای گسترش چشمگیر شبکه‌های خدمات 5G و 4G LTE در مناطق روستایی و دورافتاده آغاز کرده‌اند.

اما از آنجایی که ثروت ایلان ماسک بنیان‌گذار و رئیس اسپیس‌ایکس به رشد خیره کننده خود ادامه می‌دهد، پس از ورود آمازون و جف بزوس به مدار نزدیک زمین احتمالا شاهد یک رقابت جدی خواهیم بود.

در حالی که آمازون نیازمند ارسال هزاران ماهواره به مدار زمین بدین منظور است، مجموعه ماهواره‌های آن می‌توانند به رفع مشکل پوشش سراسری شبکه ۵G شرکت ورایزن کمک کنند.

همانطور که گفته شد این برنامه که به نوعی واکنش آمازون به پروژه استارلینک است، پروژه کویپر نام دارد و نام آن از حلقه اجرام یخی فرانپتونی به جا مانده از زمان شکل گیری منظومه شمسی گرفته شده است.

هدف این پروژه ارسال یک صورت فلکی شامل سه هزار و ۲۳۶ ماهواره به مدار نزدیک زمین(LEO) است و هنگامی که این ماهواره‌ها به آنجا رسیدند، دسترسی به اینترنت را برای مناطق محروم جهان افزایش خواهند داد.

این همکاری جدید، فناوری بی‌سیم ورایزن را با ماهواره‌های کویپر آمازون ترکیب می‌کند تا پوشش پهنای باند بهبود یافته و راه حل‌های جدید اتصال مشتری محور را ارائه دهد.

شرکت ورایزن با تقویت خدمات 5G و 4G خود، آن هم بدون نیاز به ایجاد زیرساخت‌های رایج مانند شبکه‌های کابل فیبر نوری، از این معامله سود زیادی می‌برد. این پروژه می‌تواند به این شرکت کمک کند سرانجام به وعده خود در مورد خدمات 5G عمل کند که اولین شرکتی بود که این شبکه را به جهان معرفی کرد، اما از آن زمان تاکنون از شرکت مخابراتی T-Mobile عقب افتاده است.

بخشی از مشکل ورایزن در راه تحقق وعده خود، تاکید آن بر mmWave است که اگرچه فوق العاده سریع است، اما دامنه کوتاهی دارد. از طرف دیگر، شرکت T-Mobile طیف باند میانی را به دست آورد که دامنه بیشتری دارد. اما مشکل دیگر mmWave برای ورایزن این است که مقیاس بندی انبوه آن پرهزینه است، زیرا به تجهیزات بیشتری برای جبران دامنه کاهش یافته نیاز دارد.

هنس وستبرگ، مدیر عامل ورایزن در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: پروژه کویپر انعطاف‌پذیری و قابلیت‌های منحصر به ‌فردی را برای سیستم ماهواره‌ای مدار نزدیک زمین ارائه می‌کند و ما از چشم‌انداز اضافه کردن یک لایه اتصال مکمل به مشارکت فعلی خود با آمازون هیجان‌زده هستیم. ما می‌دانیم که آینده بر پایه نقش پیشروی ما در شبکه 5G ساخته خواهد شد که برای پویایی، دسترسی بی‌سیم ثابت و محاسبات ابری درلحظه طراحی شده است. مهم‌تر از آن، ما معتقدیم که قدرت این فناوری باید برای همه قابل دسترسی باشد. همکاری اعلام شده امروز به ما در این راه کمک خواهد کرد.

اما همه اینها تا زمانی که آمازون هزاران ماهواره را به مدار زمین پرتاب کند، در حد حرف است، چرا که برخلاف مجوز کمیسیون فدرال ارتباطات(FCC) به آمازون برای فرستادن تقریباً ۳۲۰۰ ماهواره خود به مدار زمین با این شرط که نیمی از آنها باید تا سال ۲۰۲۶ پرتاب شوند، حتی یک ماهواره نیز هنوز پرتاب نشده است.

آمازون وعده داده است که دسترسی به پهنای باند آن پس از ارسال ۵۷۸ ماهواره به مدار در دسترس خواهد بود و باقی ماهواره‌های این صورت فلکی نیز تا سال ۲۰۲۹ در مدار قرار خواهند گرفت.

آمازون همچنین گفته است که قصد دارد ۱۰ میلیارد دلار در پروژه کویپر سرمایه گذاری کند.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم