شهر سخت افزار/ همانطور که ساعتی پیش در شهر سخت افزار خواندید، اینتل به صورت رسمی از معماری نسل دوازدهم تراشه‎های خود موسوم به Alder Lake رونمایی کرد. در کنار این معماری، نسل جدید چیپست‎های این شرکت نیز معرفی شده است که قابلیت‎های جالب توجهی مانند Wi-Fi 6E و پشتیبانی از معماری پردازش هیبریدی را میسر می‎کند. در ادامه با Intel Z690 بیشتر آشنا خواهیم شد.

بروزرسانی نسل جدید معماری پردازنده‎های اینتل با معرفی رسمی چیپست‎های جدید Z690 این شرکت نیز همراه شده است. در این چیپست جدید اینتل تلاش کرده تا خود را تا حداکثر حالت ممکن به فناوری‎های روز نزدیک کرده و امکاناتی که کاربران برای استفاده در سال 2022 به آنها نیاز دارند را در اختیارشان قرار دهد.

یکی از حرکات بسیار خوب اینتل، مجتمع کردن مدول‎های ارتباط بی‌‎سیم Wi-Fi 6E از دو نسخه AX200 و AX201 در دل چیپست Z690 است. به لطف این ماژول‎ها، امکان برقراری ارتباط بی‎سیم وای فای در سرعت‎های گیگابیتی برای کاربران میسر می‎شود.

اما در بخش ارتباط سیمی نیز اینتل به صورت داخلی کنترلرهای ارتباط LAN در سرعت‎های 10/100/1000 مگابیت بر ثانیه را در Z690 قرار داده است.

بخش دیگری که در این چیپست بروزرسانی شده مربوط به حافظه‎های USB است. اینتل پشتیبانی از دو پورت USB 3.2 Gen 2 با حداکثر سرعت ارتباطی 20 گیگابیت بر ثانیه را در کنار پشتیبانی از یک خط ارتباطی ارتباط USB 3.2 2 با سرعت حداکثر 10 گیگابیت بر ثانیه را نیز میسر کرده است.

ارتباط USB 3.2 1 با سرعت 5 گیگابیت بر ثانیه و USB 2.0 با حداکثر سرعت 480 مگابیت بر ثانیه نیز در این چیپست فراهم شده است. در نظر داشته باشید که هر کدام از پورت‎های USB می‎توانند به صورت دستی و توسط کاربر، فعال یا غیرفعال شوند.

در بخش ارتباط PCIe نیز مادربردهای Z690 می‎توانند سرعت حداکثر 8 GT/s با PCIe 3.0 و 16 GT/s با PCIe 4.0 را در اختیار کاربر قرار دهند. این ترکیب‎ها در مادربردهای مختلف می‎تواند بین یک، دو یا 4 خط ارائه گردد.  در بخش ارتباط SATA نیز حداکثر سرعت حالا می‎تواند به 6 گیگابیت بر ثانیه برسد.

با استفاده از فناوری پلتفرم Trust اینتل در چیپست، این شرکت «امنیت افزایش یافته را با تأیید قسمت بوت دنباله بوت» ارائه می کند. اینتل بیان می کند که این قابلیت به محافظت از کاربران در برابر ویروس ها و هرگونه حمله از کانال‌های جانبی کمک می کند.

انتظار می‎رود مادربردهای بر پایه چیپست Z690 از یک ماه آینده وارد بازار شده و پس از عرضه پردازنده‎های جدید توسط کاربران قابل استفاده باشند.

البته همانطور که می‎دانید هر شرکت متناسب با استراتژی خود مدل‎های مختلفی تولید خواهد کرد که همگی آنها از سوکت LGA 1700 استفاده خواهند کرد.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم