دیجی کالا/ اخیراً شیائومی گزارش عملکرد سه ماهه‌‌ی خود در سه ماهه‌ی سوم سال ۲۰۲۱ را به طور رسمی منتشر کرده است. در این گزارش درآمد و فروش جهانی گوشی‌های هوشمند شیائومی درج شده که براساس آن به نظر می‌رسد که این شرکت چینی در سه ماهه‌ی سوم سال ۲۰۲۱ مغلوب غول آمریکایی دنیای فناوری یعنی اپل شده است. استقبال فوق‌العاده‌ی کاربران از سری آیفون ۱۳، اپل را در جایگاه دوم فروش گوشی‌های هوشمند در جهان قرار داده است.

طبق آخرین گزارش شرکت کانالیس، شیائومی با فروش ۴۳.۹ میلیون دستگاه سهم ۱۳.۵ درصدی را در بازار جهانی گوشی‌های هوشمند داشته است. این درصد به این معنی است که شیائومی نسبت به سهم ۱۶.۷ درصدی سه ماهه‌ی قبل با کاهش فروش جهانی روبرو شده و در جایگاه سوم قرار دارد. از سوی دیگر، اپل با پیشی گرفتن از غول فناوری چینی با حدود ۱۵ درصد سهم بازار در سه ماهه‌ی سوم، جایگاه دوم را به دست آورد.به گفته‌ی رئیس شیائومی، وانگ شیانگ عملکرد سه ماهه‌ی سوم این شرکت با کاهش جزیی همراه بوده است. دلیل پیشی گرفتن اپل در این سه ماهه از شیائومی، تقاضا و استقبال بسیار زیاد کاربران و علاقمندان برای سری آیفون ۱۳ بود. جدا از سری آیفون‌های ۲۰۲۱، این مقام ارشد اظهار داشت که کمبود تراشه در این سه ماهه بر فروش گوشی‌های هوشمند این شرکت نیز تأثیر گذاشته است. مدیر اجرایی شیائومی معتقد است که کمبود تراشه ممکن است بر محموله‌هایی به ارزش ۱۰ تا ۲۰ میلیون دستگاه تأثیر بگذارد.

علیرغم کاهش کلی، وانگ شیانگ افزود که سهم بازار گوشی‌های هوشمند پرچم‌دار این شرکت با افزایش روبرو شده است. در سه ماهه‌ی اول سال ۲۰۲۱، این شرکت در مجموع ۱۸ میلیون گوشی رده بالا را روانه بازار کرد که ۱۲.۸ درصد از کل محموله‌های آن را تشکیل می‌دهد. این نسبت در مدت مشابه سال گذشته ۸ درصد افزایش داشته است. مدیر شیائومی افزود که این شرکت به استراتژی پیشرفت خود ادامه خواهد داد و سعی دارد تا در سایر حوزه‌های تکنولوژی نیز حرفی برای گفتن در مقابل غول‌های دنیای فناوری داشته باشد.

همانطور که در قسمت بالا نیز به آن اشاره شد، بر اساس جدیدترین گزارش شرکت کانالیس، آمار فروش گوشی‌های هوشمند در سه‌ماهه‌ی سوم ۲۰۲۱ نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش ۶ درصدی روبه‌رو شده است. این در حالی است که در سه‌ماهه‌ی نخست شاهد رشد ۲۷ درصدی بودیم و در سه‌ماهه‌ی دوم هم رشد ۱۱ درصدی ثبت شد. بنا به این گزارش، شیائومی بزرگ‌ترین بازنده‌ی بازار موبایل در سه‌ماهه‌ی سوم سال جاری است.

این شرکت در فصل قبلی با داشتن سهم بازار ۱۷ درصدی رتبه‌ی دوم را در اختیار داشت ولی حالا سهم بازار گوشی‌های این شرکت به ۱۴ درصد رسیده و به همین خاطر به رتبه‌ی سوم سقوط کرده است. البته باید خاطرنشان کنیم در مدت مشابه سال گذشته، سهم بازار گوشی‌های شیائومی ۱۴ درصد بوده است. از طرف دیگر، سال گذشته سهم بازار گوشی‌های اپل در همین مدت ۱۲ درصد بوده ولی حالا این گوشی‌ها ۱۵ درصد از بازار را از آن خود کرده‌اند و به همین خاطر این شرکت به رتبه‌ی دوم دست یافته است.

همچنین در سه‌ماهه‌ی سوم ۲۰۲۱ سامسونگ با داشتن سهم بازار ۲۳ درصدی همچنان با فاصله‌ی زیادی رتبه‌ی اول را در اختیار دارد. دو شرکت زیرمجموعه‌ی هلدینگ BBK یعنی اوپو و ویوو هم در مجموع ۲۰ درصد از این بازار را از آن خود کرده‌اند. روی هم رفته کمبود تراشه مشکلات زیادی را برای سازندگان گوشی‌های هوشمند ایجاد کرده و شرکت کانترپوینت گزارش داده که برخی شرکت‌ها کمتر از سه چهارم سفارش‌های ثبت شده را دریافت می‌کنند. به همین خاطر احتمالا در سه‌ماهه‌ی چهارم کاهش آمار فروش گوشی‌ها ادامه پیدا می‌کند.بر اساس گزارش‌ها، اپل قصد داشته تا پایان سال جاری میلادی حدود ۹۰ میلیون واحد از مدل‌های مختلف آیفون ۱۳ را تولید کند ولی حالا به شرکای این شرکت اطلاع داده شده که به دلیل کمبود قطعات، میزان سفارش از این رقم پایین‌تر خواهد بود. در حال حاضر میزان عرضه‌ی این گوشی‌ها پایین‌تر از حد انتظار است و افزایش فشار به دلیل کمبود قطعات، به‌خصوص در فصل تعطیلات، منجر به بزرگ‌تر شدن این مشکل و طولانی‌تر زمان انتظار خریداران می‌شود.

اپل ماه‌هاست که با مشکل کمبود تراشه دست و پنجه نرم می‌کند و خریداران محصولاتی مانند مک‌بوک پرو، آیفون ۱۱، آیفون ۱۲، آی‌مک، مک‌بوک ایر و آیپد پرو گاهی اوقات برای دریافت آن‌ها مدت زیادی منتظر می‌مانند. مدتی قبل، مینگ-چی کو، تحلیلگر مشهور محصولات اپل، اعلام کرد که اپل میزان تولید لپ‌تاپ‌های مک‌بوک را به دلیل کمبود قطعات به نصف می‌رساند. بر اساس گزارش‌های مختلف، به نظر می‌رسد بحران جهانی کمبود تراشه تا سال ۲۰۲۲ هم ادامه پیدا می‌کند و اگرچه اپل هم تحت تأثیر این بحران قرار گرفته، اما نسبت به دیگر شرکت‌ها وضعیت بسیار خوبی دارد.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم