باشگاه خبرنگاران/ موزیلا به کاربران برنامه مدیریت رمز عبور فایرفاکس با نام Lockwise ایمیل زده است تا به آنها اطلاع دهد که در 13 دسامبر 2021 (23 آذر 1400)، پشتیبانی از این برنامه  را پایان خواهد داد.

Lockwise دو حالت دارد؛ یکی در خود مرورگر با آدرس about:logins و یک برنامه جداگانه برای iOS و Android که می‌تواند به برنامه مدیریت رمز عبور پیش‌فرض برای تلفن همراه شما تبدیل شود، بدون اینکه برای راه‌ اندازی به مرورگر فایرفاکس نیاز باشد.

برنامه Lockwise

شرکت موزیلا در ایمیل خود گفت: "برنامه فایرفاکس Lockwise دیگر توسط موزیلا به‌ روز رسانی و پشتیبانی نمی‌شود و در فروشگاه‌های اپل و گوگل پلی در دسترس نخواهد بود. پس از تاریخ اعلام شده، کاربران فعلی Lockwise می‌توانند به گذرواژه‌های ذخیره‌ شده و مدیریت رمز عبور خود در مرورگر‌های دسکتاپ و موبایل فایرفاکس دسترسی داشته باشند."

کاربران اندروید و iOS  برای استفاده از Lockwise  چه کاری انجام دهند؟

شواهد نشان می‌دهد که برنامه Lockwise می‌تواند پس از ۱۳ دسامبر به کار خود ادامه دهد، اما به روز رسانی دریافت نمی‌کند. کاربران اندرویدی می‌توانند عملکرد تکمیل خودکار رمز عبور را با خود فایرفاکس جایگزین کنند و شاهد بهبود در نحوه عملکرد آن باشند، در حالی که کاربران iOS که به Lockwise متکی هستند، همچنان باید منتظر بمانند. مسئولان موزیلا اعلام کرده اند که در دسامبر ۲۰۲۱ در مورد نحوه استفاده از فایرفاکس برای کاربران iOS به‌عنوان مدیر رمز عبور کل سیستم خود، تصمیم گیری خواهند کرد.

کاربران اندروید

کاربران iOS برای کپی کردن رمز‌های عبور باید به روش قدیمی مرورگر را باز کنند. به هر حال برنامه Lockwise در چند وقت اخیر به اندازه کافی خوب بوده است که توسط یک سازمان منبع باز دیگر پشتیبانی شود. از آنجایی که موزیلا به شدت به رقیب سازنده گوگل کروم برای تامین مالی متکی است، Lockwise به عنوان یک اپلیکیشن می‌توانست راهی برای افزایش خط تامین مالی غیر گوگل باشد، اما چنین نشد.

هفته گذشته، موزیلا هنگام رونمایی از Firefox Relay Premium اعلام کرد که کاربران شاید بخواهند برای مخفی شدن آدرس ایمیل هزینه کنند. سرویس استاندارد Relay پنج نام مستعار رایگان را ارائه می‌کند که ایمیل‌ها را به یک آدرس اصلی ارسال می‌کند و با ردیف پولی جدید یک نام مستعار زیردامنه را ارائه می‌دهد تا به کاربران امکان ایجاد نام‌های مستعار نامحدود، مانند yourdomain.mozmail.com و توانایی پاسخ دادن به ایمیل‌های مستعار را بدهد. این برنامه در حال حاضر قیمت اولیه ۱ دلار یا ۱ یورو در هر ماه در ایالات متحده، آلمان، انگلستان، کانادا، سنگاپور، مالزی، نیوزیلند، فرانسه، بلژیک، اتریش، اسپانیا، ایتالیا، سوئیس، هلند و ایرلند دارد.

Firefox Relay Premium

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم