شهر سخت افزار/ سرانجام شرکت AMD تعداد محدودی از کارت‌های گرافیک Radeon RX 6900 XT Liquid Cooled Edition مجهز به خنک‌کننده مایع را در بازار اروپا عرضه کرده است.

معمولاً تیم قرمز با معرفی ناگهانی محصولات جالب طرفداران خود را غافل‌گیر می‌کند. کارت گرافیک Radeon RX 6900 XT Liquid Cooled Edition با بهره‌گیری از سیستم خنک‌کننده مایع را می‌توان یکی از محصولات جذاب AMD دانست که در ماه ژوئن (خرداد) معرفی شد. پیش از این تعداد محدودی از کارت گرافیک مورد اشاره تولید و در اختیار برخی سازندگان قرار گرفته بود.

کارت گرافیک Radeon RX 6900 XT Liquid Cooled از یک پردازنده گرافیکی Navi 21 برخوردار بوده و ۵۱۲۰ پردازنده جریانی دارد که تا فرکانس ۲435 مگاهرتز اورکلاک می‌شود. در ساختار این کارت از ۱۶ گیگابایت حافظه‌ ۱۸ گیگابیت بر ثانیه استفاده شده است.

البته برخی تولید کنندگان کارت گرافیک‌های Radeon RX 6900 XT دیگری هم دارند سرعت کلاک GPU در آن‌ها بالاتر است، اما مدل RX 6900 XT Liquid Cooled تنها نسخه‌ای است که از یک DRAM با پهنای باند ۱۸ گیگابیت بر ثانیه استفاده می‌کند.

این کارت دارای توان طراحی ۳۳۰ وات است و با استفاده از یک سیستم انتقال حرارت مایع که به‌صورت اختصاصی توسط AMD طراحی شده، سیستم را خنک نگه می‌دارد. این سیستم شامل یک رادیاتور ۱۲۰ میلی‌متری با یک فن خارجی است.

همانطور که گفته شد نکته منفی در مورد این کارت گرافیک عدم عرضه آن به بازارهای جهانی بود. به بیان ساده تر کاربران قادر به خرید این کارت گرافیک به صورت مستقل نبودند.

در این میان به تازگی خبر رسیده است که تیم قرمز عرضه کارت گرافیک RX 6900 XT Liquid Cooled Edition را در بازار اروپا آغاز کرده است. بنابراین کاربران اروپایی امکان خرید این کارت گرافیک جذاب را به صورت مستقل دارند.

این کارت گرافیک به دست کمپانی PowerColor با مدل فنی PowerColor (16GBD6-MW2DHC) تولید شده است. این کارت گرافیک در حال حاضر با قیمت 2000 دلار(حدود 55.1 میلیون تومان) یا 1750 یورو برای بازار اروپا عرضه شده است.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم