شهر سخت افزار/ همانطور که می‌دانید حافظه‌های فلش یا همان فلش مموری‌های قدیمی علیرغم کاربرد بالا، امنیت پایینی دارند و به راحتی قابل دسترسی هستند. در این راستا اخیراً شرکت روسی Rostec فلش مموری‌هایی معرفی کرده است که دارای قابلیت خودتخریب (Self-Destruct) هستند و امنیت بالایی دارند.

شرکت Rostec که یکی از کمپانی‌های پیشرفته‌ی کشور روسیه محسوب می‌شود، اخیراً فلش مموری با قابلیت خودتخریب معرفی کرده است. کاربر می‌تواند به صورت دستی این قابلیت را فعال کند تا تراشه‌ی حافظه NAND داخل فلش تخریب شود. شرکت سازنده می‌گوید این فرآیند برای کاربر کاملاً بی‌خطر است.فلش مموری مزبور کاملاً شبیه یک فلش USB معمولی است، با این تفاوت که علاوه بر تراشه حافظه NAND و یک کنترلر USB به NAND، یک باتری و یک چاشنی الکتریکی نیز در آن تعبیه شده است. کاربر می‌تواند با فشردن دکمه‌ای که در قسمت پایینی فلش قرار گرفته قابلیت خودتخریب آن را فعال کند، در پی آن چاشنی الکتریکی موجود، PCB فلش را می‌سوزاند.

اگر با سری فیلم‌های «ماموریت غیر ممکن» آشنایی داشته باشید، احتمالاً عبارت «این پیام پس از 5 ثانیه از بین می‌رود» را نیز به یاد دارید که اغلب با انفجار یا سوختن دستگاه همراه می‌شد. با وجود اینکه چنین رخدادهایی بیشتر در فیلم‌های سینمایی مشاهده می‌شود، شاید بتوان گفت فلش درایو جدید شرکت Rostec نوع واقعی فرآیند «خودتخریب» است که بیشتر در فیلم‌ها دیده‌ایم.

در نظر داشته باشید حافظه‌های فلش جدید همگی از رمزگذاری AES-256 استفاده می‌کنند که بدون دسترسی به یک کامپیوتر کوانتومی با قدرت پردازشی بالا به هیچ عنوان در زمان محدود شکسته نمی‌شوند، چون یافتن یک کد 256 بیتی با روش‌های معمولی کاملاً غیر ممکن است. اما افرادی که روی اطلاعات خود بسیار حساس هستند می‌توانند از فلش‌های Rostec برای ذخیره‌ی داده‌های خود استفاده کنند تا در زمان نیاز آن را به صورت همیشگی بسوزانند.به گفته‌ی مدیر عامل این شرکت، فلش مموری‌های جدید Rostec با اطمینان کامل از اطلاعات کاربر محافظت می‌کند و پس از اتمام فرآیند خودتخریبی، این داده‌ها به هیچ عنوان قابل بازیابی نخواهند بود.

نظر شما در مورد فلش مموری‌های جدید شرکت Rostec چیست، شما کاربرد این گونه دستگاه‌ها را در چه زمینه‌ای می‌دانید؟

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم