باشگاه خبرنگاران/ محققان دانشگاه واشنگتن و پرینستون دوربین فوق فشرده ای به اندازه یک دانه نمک ارائه کردند که در پزشکی کاربرد دارد.

به گزارش vervetimes، دوربین‌های میکرو، پتانسیل بالایی برای شناسایی مشکلات در بدن انسان دارند. سیستم جدید محققان می‌تواند تصاویر واضح و تمام رنگی را تا ۵۰۰ هزار برابر بزرگتر نشان دهد. طراحی سخت‌افزار و پردازش محاسباتی دوربین آن را قادر می‌سازد تا آندوسکوپی و بهبود تصویربرداری را برای درمان بیماری‌ها فعال کند. دوربین‌های قدیمی از لنز‌های خمیده شیشه‌ای یا پلاستیکی برای خم کردن پرتو‌های نور به سمت فوکوس استفاده می‌کردند. فناوری متاسرفیس و مشابه تراشه کامپیوتری در سیستم جدید تعبیه شده است. پهنای آن فقط نیم میلی متر است. ۱.۶ میلیون ستون استوانه‌ای دارد که هر ستون مانند یک آنتن نوری عمل می‌کند. با کمک الگوریتم‌های مبتنی بر یادگیری ماشین تصاویری با بالاترین کیفیت و وسیع‌ترین میدان دید تولید می‌شود.

آندوسکوپی

نوآوری این دوربین، طراحی یکپارچه سطح نوری و الگوریتم‌های پردازش سیگنال است. این ویژگی کارایی دوربین را در شرایط نور طبیعی افزایش می‌دهد. همچنین محققان سطوح متاسطحی مبتنی بر نیترید سیلیکون سازگار با روش‌های تولید تراشه‌های کامپیوتری ساختند. این اولین سیستمی است که از فناوری نوری سطحی در قسمت جلویی و پردازش مبتنی بر عصبی در پشت استفاده می‌کند. هاید و همکارانش تلاش می‌کنند توانایی‌های محاسباتی بیشتری را به دوربین اضافه کنند. بهینه‌سازی کیفیت تصویر، تشخیص اشیا و روش‌های سنجش پزشکی و رباتیک و تصویرگر‌های فوق فشرده از جمله آنها هستند. این فناوری می‌تواند به ساخت یک دوربین غول پیکر به جای سه دوربین در پشت گوشی‌های هوشمند در آینده کمک کند.

دوربین گوشی

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم