مجله دیجی کالا/ در یک جلسه پرسش و پاسخ جدید، شرکت ولو (Valve) برای چندمین بار تأکید کرد که استیم دک (Steam Deck) یک کامپیوتر است. از آنجایی که یک کامپیوتر است پس به همین علت ولو نیز روی ساخت بازی‌های انحصاری تمرکز نخواهد کرد. این شرکت از سازندگان نیز انتظار چنین چیزی را ندارد.

در این جلسه گفته شد:

اصلاً به نظر ما اینکار منطقی نیست. استیم دک یک کامپیوتر است پس باید مانند آن بازی‌ها را اجرا کند.
در جای دیگری از این پرسش و پاسخ گفته شد که سازندگان و کاربران آزادی عمل زیادی در زمینه تغییر در سخت افزار این کنسول دارند. برای مثال ولو این کنسول دستی را برای اجرای بازی‌های واقعیت مجازی طراحی نکرده است ولی این کنسول توانایی اجرای بازی‌های واقعیت مجازی را دارد. حتی شما می‌توانید بازی‌های بدون DRM را نصب کرده و وارد استیم کنید، کاری که در کامپیوترهای عادی نیز می‌شد انجام داد.

استیم دک رقیب سرسخت نینتندو سوییچ است و اگر انحصاری‌های نینتندو نباشد، به راحتی آن را از بازار رقابت خارج خواهد کرد.
طبق اطلاعات منتشر شده شما هر بازی‌ای را می‌توانید دانلود کرده و نصب کنید. شما تنها باید آن را به برنامه استیم انتقال داده و این بازی برای شما اجرا خواهد شد.

ولو تمام تلاش خود را کرده تا استیم دک بتواند تمام بازی‌های موجود در فروشگاه استیم را اجرا کند. پس با توجه به این هدف عرضه یک بازی انحصاری اصلاً منطقی به نظر نمی‌رسد. البته ولو تمرکز زیادی برای ساخت بازی‌های سازگار با استیم دک، خواهد داشت. به این معنا که یک بازی با کنترلر و سیستم‌های حرکتی استیم دک کاملاً سازگار بوده و بتواند به بهترین نحو روی آن اجرا شود.

چندی پیش بود که یک شایعه در مورد عرضه بازی Half Life: Citadel برای استیم دک، پخش شد. سپس خود شرکت ولو با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که چنین چیزی حقیقت نداشته و اگر خبری قرار باشد منتشر شود، از سوی خود شرکت ولو خواهد بود.

به علت باز بودن سیستم استیم دک کنترلرهای بسیاری با آن سارگار هستند.
آخرین نکته مطرح شده در مورد این کنسول، این بود که سیستم عامل آن نیز به صورت جداگانه در دسترس خواهد بود. همینطور اینکه پردازنده استیم دک که ترکیبی از پردازنده اصلی و گرافیکی است دارای سیستم FidelityFX Super Resolution نیز خواهد بود. این سیستم دقیقاً مانند DLSS انویدیا است و باعث می‌شود که نرخ فریم بازی‌ها بالاتر برود.

کنسول استیم دک در ماه فوریه سال ۲۰۲۲ میلادی (بهمن سال ۱۴۰۰) عرضه خواهد شد. البته به دلیل مشکلات کمبود سخت افزار ممکن است عرضه در ابتدا محدود باشد.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم