شهر سخت افزار/ ظاهراً قرار است سونی طرفداران خود را با معرفی سرویس اسپارتاکوس غافل‌گیر کند و با سرویس Xbox Game Pass مایکروسافت به رقابت بپردازد.

سرویس جدید سونی که احتمالاً اسپارتاکوس نام خواهد گرفت؛ یک سرویس اشتراکی برای بازی‌های قدیمی PS1، PS2، PS3 و حتی PSP است که بر اساس گزارش‌ها تا بهار سال آینده آماده می‌شود.

در‌ حال‌ حاضر این شرکت دو سرویس اشتراکی ارائه می‌دهد که اولی PlayStation Plus بوده و برای بیشتر بازی‌های چند‌نفره‌ آنلاین استفاده می‌شود. همچنین سرویس دیگر هم PlayStation Now نام دارد و بازی‌هایی را برای دانلود یا استریم در پلتفرم خود عرضه می‌کند.

به‌ نظر می‌رسد قرار است دو سرویس مذکور در جدیدترین سرویس سونی ادغام شوند. همچنین شایعه شده که سونی احتمالاً سرویس PlayStation Plus را حفظ می‌کند اما قرار است سرویس PlayStation Now حذف شود.

از سرویس جدید سونی به عنوان رقیبی برای Gamepass مایکروسافت یاد می‌شود. مایکروسافت در سرویس Gamepass به ازای پرداخت اشتراک ماهانه، بازی‌های رایگانی را در دسترس کاربران خود قرار می‌دهد.

انتظار می‌رود سرویس اسپارتاکوس سونی در سه سطح اشتراکی عرضه شود. اولین مدل اشتراکی بازی‌های کلاسیک از PS1، PS2، PS3 و PSP را در خود جای خواهد داد. سطح دوم دارای بازی‌های زیادی برای PS4 و در نهایت PS5 خواهد بود. سطح اشتراکی سوم هم مزایای موجود PS Plus را حفظ خواهد کرد و در کنار آن سایر ویژگی‌ها اشتراکی را به همراه دارد.

سرویس جدید سونی احتمالاً روی پلی استیشن ۴ و نیز پلی استیشن ۵ در‌ دسترس خواهد بود. البته برخی از جزئیات مانند سطوح مختلف اشتراک سرویس اسپارتاکوس سونی نهایی نشده‌‌اند و امکان تغییر آنها دور از انتظار نیست. 

علاوه بر این سونی در حال توسعه پلتفرم خود برای بازی‌های ابری است ولی هنوز مشخص نیست که اسپارتاکوس بر روی مایکروسافت Azure اجرایی خواهد شد یا خیر. این سرویس‌ها به افراد امکان می‌دهند به‌صورت آنلاین چند‌نفره بازی کنند و به آرشیو غنی عناوین مایکروسافت و سایر شرکت‌ها دسترسی داشته باشند و بازی‌ها را در فضای ابری اجرا کنند.

علاوه بر این سونی در عرضه این سرویس از ردموندی‌ها تقلید کرده است. مایکروسافت سرویس Game Pass Ultimate را برای افرادی که ماهانه ۱۵ دلار(حدود 418 هزار تومان) پرداخت کنند در دسترس قرار داده است.

همچنین یکی از امتیازات مهم سرویس‌های Game Pass و Game Pass Ultimate دسترسی به عناوین شخص اول مایکروسافت از همان روز اول عرضه است. اما شاید اسپارتاکوس چنین امتیازی را برای کاربران خود قائل نباشد.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم