زومیت/ انویدیا و سایر شرکت‌های محاسباتی از دولت بایدن می‌خواهند که هزینه کارت‌های گرافیک را کاهش دهد. در چندین پیام ارسال شده به دفتر نماینده تجاری ایالات متحده آمریکا (USTR)، این شرکت‌ها خواستار حذف تعرفه‌هایی شدند که می‌توانند قیمت کارت گرافیک را تا ۲۵ درصد افزایش دهند.

به گزارش دیجیتال ترندز، در سال ۲۰۲۰، دولت ترامپ تعرفه‌های نیمه‌رساناها و بردهای مدار چاپی (در این مورد، کارت‌های گرافیکی) را افزایش داد و شعله‌های جنگ تجاری جاری با چین را شعله‌ورتر کرد. این تعرفه‌ها، حداقل تا حدی، به عنوان یکی از دلایل کمبود مداوم GPU شناخته می‌شوند.

کارت‌های گرافیک از تعرفه‌های مذکور مستثنی بودند اما در پایان سال ۲۰۲۰ این مسئله منقضی شد و قیمت آن‌ها نیز افزایش یافت.

وکیل نماینده انویدیا در اظهار نظر خود گفت: «ما از بازگرداندن شرایط پیشین و مستثنی بودن کارت‌های گرافیک از پرداخت تعرفه‌ها پشتیبانی می‌کنیم. تلاش‌ برای ایجاد ظرفیت‌های جدید در کشورهایی که در حال حاضر چنین محصولاتی تولید نمی‌کنند (مانند ایالات متحده و ویتنام) ناموفق بوده و به دلیل پیامدهای ویروس کرونا به‌شدت با مشکل مواجه شده است.»

شرکت اچ‌پی نیز با اظهار نظر خود به انویدیا پیوست و گفت: «اچ‌پی قویاً از بازگرداندن سیاست پیشین پشتیبانی می‌کند.»

سازنده کارت‌های گرافیک زوتاک (Zotac) نیز به آن‌ها ملحق شد و به این نکته اشاره کرد که «پیدا کردن سازنده‌ای مناسب برای تولید محصولات در ایالات متحده و/یا کشورهای دیگر چقدر دشوار است».

تعرفه‌ مالیات بر کالاهای وارداتی از کشور دیگر است، اما کشور صادرکننده آن کالا مسئولیتی در پرداخت آن ندارد. به همین دلیل، واردکننده درگیر هزینه‌های اضافی می‌شود که معمولاً در نهایت به مصرف‌کنندگان منتقل خواهد شد. درواقع، سیاست تعرفه‌ها این است که با گران‌قیمت‌تر شدن محصولات وارداتی نسبت به داخلی، کمتر کسی انگیزه خرید آن‌ها را داشته باشد و بدین شکل واردات کمتر شود و فروش داخلی افزایش یابد. اما مشکل اینجا است که ایالات متحده آمریکا کارت گرافیکی تولید نمی‌کند.

همان‌طور که انویدیا، زوتاک و اچ‌پی همگی اشاره می‌کنند، زنجیره تأمین کارت‌های گرافیک تقریباً به‌طور کامل در چین و تایوان متمرکز شده است. تعرفه کارت‌های گرافیک وارداتی باعث نمی‌شود که خرید این محصولات کاهش پیدا کنند زیرا تولید داخلی در این زمینه وجود ندارد. این سیاست تنها کارت‌های گرافیک بدون جایگزین داخلی را گران‌تر می‌کند و باعث می‌شود به‌طور کلی قیمت محصولات جدید دنیای فناوری افزایش یابد.

چندین سال طول می‌کشد تا ایالات متحده آمریکا بتواند کارت گرافیک داخلی تولید کند. اینتل، قهرمان فعلی تولید نیمه‌هادی‌های داخلی، همچنان در حال برون‌سپاری کارت‌های گرافیک Arc Alchemist آینده خود به تراشه‌ساز تایوانی TSMC  است. ای‌ام‌دی و انویدیا نیز مانند اپل شراکت خود با TSMC را آغاز کرده‌اند.

به احتمال زیاد، USTR بار دیگر کارت‌های گرافیک را از پرداخت تعرفه مستثنی کند و همین مسئله باعث می‌شود قیمت آن‌ها کاهش یابد. USTR می‌گوید سه گزینه وجود دارد که براساس آن تصمیم‌گیری درباره تعرفه‌ها انجام می‌شود: «دسترسی در ایالات متحده آمریکا، ظرفیت تولید داخلی و تغییرات در زنجیره تأمین از سپتامبر ۲۰۱۸. اکنون کارت‌های گرافیک در هر سه گزینه با مشکل روبه‌رو هستند، در نتیجه باید سیاست جدیدی برای آن‌ها در نظر گرفت.»

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم