شهر سخت افزار/ بحران جهانی کمبود تراشه هنوز فروکش نکرده است و همچنان بر صنایع مختلف در سراسر جهان تأثیر می‌گذارد. این مشکل پیش‌تر گوشی‌های هوشمند، خودروها و برخی دستگاه‌های پرتابل را هدف قرار داده بود اما اکنون حتی بازار دوربین را تحت تأثیر قرار داده و خرید دوربین‌های سونی را دشوارتر کرده است.

بر اساس گزارش Digital Photography Review، کمبود نیمه هادی‌ها باعث شده است که غول فناوری ژاپنی فروش یکی دیگر از دوربین‌های خود را متوقف کند. دوربین مورد بحث این مطلب، ZV-E10  است که یک دوربین ویدیویی بدون آینه و برای اولین بار در آگوست 2021 (مرداد 1400) روانه بازار شد.

سونی به تازگی در وب‌سایت رسمی خود اعلام کرد که در حال حاضر فروش دوربین ZV-E10 خود را در فروشگاه اختصاصی سونی یا از طریق فروشندگان واسطه آن به حالت تعلیق در می‌آورد.

این شرکت اظهار داشت که تعلیق فروش این دوربین به دلیل کمبود تراشه بوده که باعث تأخیر در تأمین قطعات شده است. قابل ذکر است، دوربین vlogging مذکور تنها یکی از دوربین‌های دیگری است که این برند مجبور شد تنها در سال جاری تولید آن را متوقف کند.همین ماه گذشته بود که سونی مجبور شد فروش دوربین‌های سری A7 II، A6400 و A1600 را به همراه میکروفون شاتگان ECM-B1M  و دوربین فیلمبرداری PXW-Z190 متوقف کند. به طور مشابه در ماه آوریل (فروردین 1400)، فروش دوربین فیلمبرداری Handycam HDR-CX680  این شرکت نیز به حالت تعلیق درآمد.

در حال حاضر، به نظر می‌رسد که فروش دوربین‌های سری A9 نیز متوقف شده است یا ممکن است تنها در انبار آن هم با تعداد بسیار محدودی در دسترس باشند. برخی از توزیع کنندگان این محصولات را به عنوان «No longer available» فهرست کرده‌اند.

البته مشکلات مربوط به کمبود قطعه به همین جا ختم نمی‌شود زیرا مدل‌های دوربین موجود در بازار نیز با تأخیر در ارسال و زمان انتظار طولانی‌تر از معمول برای تحویل مواجه هستند. لازم به ذکر است که این مورد تنها به سونی محدود نمی‌شود و مشکل کمبود تراشه، معضلی است که شاید دیر یا زود گریبان‌گیر تولیدکنندگان بیشتری شود.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم