logo

ممنوعیت اهدای رمزارز در ویکی پدیا رای آورد

منبع
ايسنا
بروزرسانی
ممنوعیت اهدای رمزارز در ویکی پدیا رای آورد

ایسنا/ ویرایشگران دایره المعارف آنلاین ویکی پدیا به حذف رمزارز از گزینه‌های اهدای بنیاد ویکی مدیا رای دادند. 

وب سایت آرس تکنیا گزارش کرد یک ویرایشگر آنلاین ویکی پدیا به نام گوریلا وارفر در پیشنهادی خواستار توقف پذیرش رمزارزها توسط بنیاد ویکی مدیا شد زیرا رمزارزها سرمایه‌گذاریهای فوق العاده پرریسکی هستند. همچنین به این موضوع اشاره کرد که رمزارزها ممکن است با تعهد این بنیاد برای پایداری محیط زیستی همخوانی نداشته باشند.

یکی از بزرگترین جنجالهای پیرامون رمزارز، استخراج، هزینه و مبادله آنهاست که میزان عظیمی انرژی مصرف می کند. به همین دلیل وقتی موزیلا اعلام کرد پذیرش کمکهای رمزارز را آغاز می کند، هدف انتقاد قرار گرفت و این سازمان مجبور شد برای اجرای این طرح، دست نگه دارد. طبق شاخص مصرف انرژی بیت کوین، این پروسه‌ها حداکثر ۲۰۴.۵۰ تراوات ساعت برق در سال گذشته مصرف کردند که با مصرف بعضی از کشورها مانند تایلند قابل مقایسه بود. بنیاد ویکی مدیا، بیت کوین، بیت کوین کَش و اتر را قبول می کند.

پیشنهاد گوریلا وارفر در مدت سه ماه از ابتدای ژانویه، اظهارنظرهای مثبتی گرفت و در مجموع ۲۳۲ نفر به نفع این پیشنهاد رای دادند و در مقابل، ۹۴ نفر مخالفت کردند. کسانی که موفق اهدای رمزارز بودند، گفتند راه‌های ایمن‌تری را برای اهدای رمزارزها پیدا می کنند و ارزهای رایج هم مسائل محیط زیستی خاص خود را دارند.

بر اساس گزارش وب سایت انگجت، اگرچه جامعه ویکی پدیا به نفع مسدود کردن اهدای رمزارزها رای داد اما بنیاد ویکی مدیا ممکن است با آن موافقت کند یا پیشنهاد مذکور را رد کند.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم