نماد آخرین خبر

نسل بعدی تراشه‌های گرافیکی AMD حداکثر ۱۳۰ درصد قدرتمندتر خواهند بود

منبع
زوميت
بروزرسانی
نسل بعدی تراشه‌های گرافیکی AMD حداکثر ۱۳۰ درصد قدرتمندتر خواهند بود

زومیت/ گزارش‌های جدید از افزایش عملکرد ۱۳۰ درصدی تراشه‌های گرافیکی Navi 31 شرکت AMD حکایت می‌کنند.
   
کانال یوتیوبی Moore's Law is Dead در جدیدترین ویدئو خود به تازه‌ترین اطلاعات منتشر‌شده درباره‌ی تراشه‌ی Navi 31 و Navi 32 می‌پردازد؛ تراشه‌هایی که طبق گفته‌های پیشین، آینده‌ی AMD را رقم خواهند زد.

واژه‌ی Navi به تراشه‌های موجود در کارت‌های گرافیک شرکت AMD اشاره می‌کند. این سری شامل Navi 31 و Navi 32 و Navi 33 می‌شوند که به‌ترتیب برای کارت‌های گرافیک پرچم‌دار و پرچم‌دار و میان‌رده و کارت‌های گرافیک میان‌رده و اقتصادی استفاده می‌شوند. درحقیقت، این تراشه‌ها ستون فقرات معماری RDNA 3 به‌شمار می‌روند که پس از RDNA 2 معرفی شده‌اند.

کانال MLID، افشاگر نام‌آشنای سخت‌افزار، می‌گوید AMD بوردهای خانواده‌ی گرافیک Radeon RX 7000 را با ماژول چندتراشه (Multi-chip Module) توسعه می‌دهد. MLID به‌نقل از منابع بسیار مطمئن مدعی است که در مکاتبات داخلی AMD به بلوک‌های ۶ و ۵ نانومتری به‌ترتیب Memory Complex Dies (بلوک حافظه) و Graphics Complex Dies (بلوک گرافیک) گفته می‌شود. تراشه‌های گرافیکی سری Navi 31 با واحد پردازشی ۵ نانومتری به‌همراه ورودی‌وخروجی (I/O) و Infinity Cache ۶ نانومتری همراه خواهند بود.

به‌تعبیر NotebookCheck، شرکت AMD در حال تلاش برای پیاده‌سازی فناوری پشته‌سازی برای کش (Cache) کارت‌های گرافیک خود است. این فناوری فوق‌پیشرفته‌ اولین بار در تراشه‌ی Ryzen 7 5800X3D به‌صورت تجاری پیاده‌سازی شد و به‌عقیده‌ی MILD، تمامی منابع آن استفاده از پشته‌سازی سه‌بعدی را کاملاً تأیید می‌کنند. به‌نظر می‌رسد AMD تمام برگه‌های برنده‌ی خود را در‌زمینه تراشه‌ی گرافیکی رو خواهد کرد.

مقاله‌ی مرتبط:تراشه‌های AMD Phoenix احتمالاً مبتنی‌بر معماری Zen 4 و RDNA 3 خواهند بود
AMD با استفاده از فناوری MCM یا ماژول چندتراشه‌ای موفق شده است با تولید تراشه‌های بهینه‌تر توجه بخش عظیمی از بازار تراشه‌های گرافیکی را به خود معطوف کند. این موضوع به‌وضوح تلاش AMD برای تسخیر جایگاه چندین‌و‌چند‌ساله‌ی انویدیا را نشان می‌دهد. حتی MLID نیز بارها در ویدئو خود به برتری چشمگیر تراشه‌های Navi 31 در‌مقایسه‌با Ada Lovelace انویدیا اشاره کرده است.

کارت‌های گرافیک سری Navi 31 احتمالاً ۵۱۲ مگابایت حافظه‌ی کش اینفینیتی (Infinity Cache) و ۳۲ گیگابایت حافظه‌ی رم با پهنای باند ۲۵۶ بیت خواهند داشت. در‌مجموع، سه پیکربندی (Config) از این کارت گرافیک در حال توسعه است. به‌گفته‌ی Moore’s Law Is Dead، از‌نظر عملکرد سخت‌افزاری تراشه‌های Navi 31 بین ۹۰ تا ۱۳۰ درصد بهتر از Radeon RX 6900XT در‌زمینه‌ی شطرنجی‌سازی (Rasterization) هستند.

 
Radeon RX 7000 دربرابر RTX 40
طبق گزارش‌ها، توان مصرفی قوی‌ترین تراشه‌های سری Navi 31 بین ۳۷۵ تا ۴۵۰ وات خواهد بود. این در حالی است که گفته می‌شود توان مصرفی کارت‌ گرافیک پرچم‌دار RTX 4090 درحدود ۶۰۰ وات باشد که به‌وضوح بهینه‌تر‌بودن تراشه‌های AMD را تأیید می‌کند.


نکته‌ی جالب‌تر اینکه طبق شایعات اخیر‌، انویدیا مشغول کار روی کارت گرافیکی با توان مصرفی ۹۰۰ وات است! این موضوع احساس خطر انویدیا و تلاش برای جلوگیری از تقسیم سهم بازار با AMD را نشان می‌دهد. پیش‌تر ادعا شده بود که تراشه‌های Navi 3 کارت‌های گرافیک انویدیا را ازنظر مصرف بهینه‌تر از دور خارج خواهند کرد. حال با اطلاعات جدید تقریباً از این موضوع مطمئن شده‌ایم.

همچنین، گفته می‌شود که عملکرد تراشه‌های معماری RDNA 3 در‌مقایسه‌با نسل پیشین بسیار بیشتر از انویدیا خواهد بود. اما تیم سبز نیز دست از تلاش نکشیده و در تلاش است تا نسل بعدی تراشه‌های خود را با لیتوگرافی پیشرفته‌تر همراه کند. ولی در حال حاضر مشخص نیست کدام تیم بر دیگری چیره خواهد شد و فقط زمان می‌تواند این موضوع را مشخص کند.

در جای دیگری MLID به پشتیبانی Navi 31 از PCIe 5.0 x16 اشاره می‌کند. درحالی‌که انویدیا ترجیح می‌دهد تا همچنان در نسل بعدی تراشه‌های گرافیکی خود به PCIe 4.0 متعهد بماند. درنهایت باید به زمان عرضه کارت‌های گرافیک Navi 31 اشاره کنیم. طبق شنیده‌ها، AMD قصد دارد تا در سه‌ماهه‌ی پایانی سال ۲۰۲۲ نسل بعدی تراشه‌های خود را معرفی کند.

به‌طور دقیق‌تر، تیم قرمز همچنان می‌خواهد در فاصله‌ی چند ماه مانده به پایان سال، کارت‌های گرافیک سری RTX 7000 را روانه بازار کند. اگر این اتفاق به واقعیت تبدیل شود و با‌‌‌توجه‌‌به شایعات عرضه‌ی کارت‌های گرافیک سری RTX 40 در ماه سپتامبر، انتظار می‌رود AMD نیز به‌دنبال انویدیا محصولات جدیدش را رونمایی کند.

به‌گفته‌ی MLID، یکی از دلایلی که AMD نمی‌تواند نسل جدید کارت‌های گرافیک خود را هم‌زمان با انویدیا معرفی کند، طراحی پیچیده‌تر تراشه‌های RDNA 3 است. از‌این‌رو، روند بر سر نهادن تاج پادشاهی درزمینه‌ی عملکرد و توان مصرفی برای تیم قرمز چند ماه بیشتر زمان خواهد برد. درحقیقت، غول نیمه‌هادی جهان قصد دارد مراسم رونمایی محصولات جدید کامل‌تر از همیشه باشد و با دست پر وارد آن شود.تصویر منتسب به کارت گرافیک Radeon RX 7000 شرکت AMD

Navi 32 نیز وارد میدان خواهد شد
تراشه‌های Navi 32 قرار است در کارت‌های گرافیک میان‌رده AMD استفاده شوند. Navi 32 نیز همانند Navi 31 با رویکرد ماژول چندتراشه (MCM) در دست ساخت است و شامل بلوک حافظه ۶ نانومتری و بلوک گرافیک ۵ نانومتری می‌شود. به‌گزارش NotebookCheck، این سری به‌همراه ۱۶ گیگابایت حافظه‌ی رم و پهنای باند ۱۹۲ بیتی و ۱۰ هزار هسته عرضه خواهد شد. در مقام مقایسه، باید به Navi 31 با حداکثر ۱۵,۳۶۰ هسته و RX 6900 با ۵,۱۲۰ هسته اشاره کنیم.

MLID در گزارشش اعلام می‌کند که احتمالاً تراشه‌های Navi 32 با معماری RDNA 3 در نیمه‌ی اول سال ۲۰۲۳ دردسترس خواهند بود. علاوه‌بر‌این، گفته می‌شود تراشه‌های میان‌رده و اقتصادی Navi 33 پس از تراشه‌های Navi 31 تا آخر سال جاری معرفی خواهند شد.

اطلاعات کانال Moore’s Law Is Dead به RDNA 3 محدود نمی‌شود؛ بلکه این کانال صحبت‌هایی هم درباره‌ی RDNA 4 کرده است. طبق اعلام MLID، معماری RDNA 4 شرکت AMD با تکنولوژی GDDR7 همراه خواهد شد. استفاده از تکنولوژی یادشده چندان دور از ذهن نیست؛ اما کانال MLID می‌گوید احتمال می‌رود بسیاری از مباحث درباره‌ی معماری RDNA 4 به‌دلیل وجود مشکلاتی در لیتوگرافی ۳ نانومتری TSMC تغییر خواهند کرد.

به‌باور اینسایدر شناخته‌شده‌ی دنیای سخت‌افزار، رشد عملکرد RDNA 4 درمقایسه‌‌با نسل پیشین با ارتقا از RDNA 2 به RDNA 3 مقایسه‌کردنی نخواهد بود و AMD بیشتر توانش را روی طراحی‌های دیوانه‌وارتری چون MI300 خواهد گذاشت و فناوری پشته‌سازی را به‌صورت جدی‌تر دنبال خواهد کرد.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره