شهر سخت افزار/ تنها یک روز از معرفی پردازنده‌های سری رایزن 7000 AMD می‌گذرد و اکنون ویدیویی از MSI لو رفته که نحوه نصب و جداسازی پردازنده پرچمدار Ryzen 9 7950 XT روی مادربرد را آموزش می‌دهد.

AMD در رویداد کامپیوتکس از یک پردازنده 16 هسته‌ای مبتنی بر Zen 4 آن هم در فرکانس کاری 5.5 گیگاهرتز حین گیمینگ رونمایی کرد. اکنون،MSI  یک پردازنده 16 هسته‌ای و 32 رشته‌ای Zen 4  را در جدیدترین ویدیو آموزشی خود استفاده کرده که احتمالاً Ryzen 9 7950 XT باشد.

این ویدیو یک راهنمای مرجع نصب برای اسمبل‌کننده‌های کامپیوتر است که مشتاقانه منتظر خرید سی‌پی‌یوهای سری رایزن 7000 و نسل بعدی مادربرد AM5 با سوکت LGA 1718 هستند. این ویدیو همچنین یک مادربرد رده پایین را نشان می‌دهد که احتمالاً مبتنی بر چیپست B650 است.

پیش‌تر نیز مشخصاتی از پردازنده 100-000000665 لو رفته بود و اذعان داشت که این سی پی یو باید دارای 16 هسته و 32 رشته باشد. با چنین ویژگی قطعاً تراشه دیده شده در ویدیو باید پردازنده AMD Ryzen 9 7950X باشد، اما در حال حاضر در وضعیت آزمایشی است.

با این حال، طبق ویدیو فرآیند نصب پردازنده بسیار ساده است. قفل سوکت باید برداشته شود تا درپوش آن باز گردد. سپس باید بریدگی‌هایی را که به صورت عمودی در هر دو طرف سوکت قرار گرفته‌اند با بریدگی‌های روی CPU مطابقت داد. بعد از آن تنها کاری که باید انجام داد این است که سوکت را در جای خود بسته و درب پوشش سوکت باید باز شود.

این فرآیند نصب مشابه با CPU های سوکت LGA اینتل است.

همچنین دید بسیار خوبی به پدهای نصب LGA 1718 داریم و شاید شما هم متوجه شوید که طراحی AMD فاقد هرگونه خازن در خود سوکت است. دلیل آن این است که AMD تمام خازن‌های مورد نیاز برای مدیریت انرژی پردازنده را در قسمت جلویی زیرلایه جابجا کرده است؛ از این رو تعداد زیادی از آن‌ها را در جلوی  CPUهای دسکتاپ Ryzen 7000 مشاهده می‌کنید.برچسب روی تراشه نیز نشان می‌دهد که این پردازنده در سال 2021 تولید شده است. این بدان معناست که محصول درحال استفاده ویدیو یک نمونه بسیار اولیه است؛ احتمالاً قدیمی‌تر از تراشه‌های پیش‌تولید که AMD در حال حاضر در آزمایشگاه‌های خود تست می‌کند.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم