مجله دیجی کالا/ اگرچه طی چند روز اخیر تمام شایعات مربوط به رونمایی از سری آیفون ۱۴ به تأخیر در عرضه‌ی آن‌ها اشاره داشته‌اند اما به نظر می‌رسد در نهایت زودتر از انتظار شاهد رونمایی از آن‌ها خواهیم بود.

مارک گورمن، یکی از خبرنگاران ارشد وب‌سایت بلومبرگ که یک افشاگر در حوزه‌ی فناوری هم به حساب می‌آید به‌تازگی اعلام کرد اپل در حال آماده‌سازی شرایط برای عرضه‌ی سری آیفون ۱۴ در ماه سپتامبر است. اینطور که به نظر می‌رسد، این رویداد دیگر زنده نخواهد بود چرا که اپل همین حالا فرایند ضبط آن را آغاز کرده است و ظاهرا می‌خواهد در نیمه‌ی نخست ماه آینده یعنی سپتامبر از آن رونمایی کند. چند هفته پیش بود که شنیدیم این اتفاق در روز ۱۳ سپتامبر امسال رخ خواهد داد که به نظر می‌رسد با گفته‌های گورمن کاملا تطابق دارد.

تاریخ نشان داده اپل معمولا نمی‌خواهد قبل از رونمایی از گوشی‌های خود، یک تعطیلی آخر هفته‌ی سه روزه داشته باشد. به همین خاطر شایعه‌ی اخیر مبنی بر عرضه‌ی آن‌ها در ششم سپتامبر رد می‌شود چرا که روز کارگر، پنجم سپتامبر است و قبل از آن هم تعطیلی آخر هفته در آمریکا. بنابراین نمی‌توان به این تاریخ خیلی امیدوار بود و در نتیجه همان ۱۳ سپتامبر که مصادف است با ۲۲ شهریور. به احتمال زیاد هم حداقل ۱۰ روز بعد می‌توانیم شاهد عرضه‌ی این گوشی‌ها به بازار باشیم. البته اگه مشکل خاصی وجود نداشته باشد.

با نگاهی به قبل، می‌بینیم سری آیفون ۱۳ در تاریخ ۱۴ سپتامبر رونمایی شد. سه روز بعد، یعنی در تاریخ ۱۷ سپتامبر امکان پیش‌خرید آن‌ها فراهم شد و ۱۰ روز بعد از رونمایی رسمی هم شاهد عرضه‌ی آن‌ها به بازار بودیم. حال برای سری آیفون ۱۴ هم شاهد این فاصله‌ی ۱۰ روزه بین معرفی و عرضه خواهیم بود یا خیر مشخص نیست. اشاره کردیم که اگر مشکلی وجود نداشته باشد باید این انفاق در تاریخ یادشده رخ دهد، اما با توجه به اتفاقاتی که دارد رخ می‌دهد، شاید یک مشکل اساسی در نهایت تأثیر خود را بگذارد.

اگر خبرها را دنبال کرده باشید، می‌دانید تولید آیفون ۱۴ و ۱۴ پلاس/مکس با مشکل مواجه شده است. ظاهرا اپل در تأمین دوربین و نمایشگر این گوشی‌ها به دردسر افتاده و از طرفی هم به خاطر اتفاقات اخیری که در تایوان رخ داده، یعنی سفر نانسی پلوسی به این کشور و عکس گرفتن با مقامات آن و مدیرعامل TSMC و در نتیجه عصبانیت دولت چین، اپل هم از سمت تأمین‌کننده و هم از سمت کشوری که بزرگ‌ترین شرکت مونتاژش در آن قرار دارد تحت فشار قرار گرفته است.

احتمالا می‌دانید که با سفر نانسی پلوسی به تایوان، چین احساس کرد آمریکا دارد به این موضوع که تایوان بخشی از چین است بی‌احترامی می‌کند. از طرفی عکس گرفتن پلوسی با مقامات تایوانی هم چین را حسابی ترسانده به گونه‌ای که تایوان را تحت فشار قرار داد که اگر محصول صادراتی این کشور به چین برچسب «ساخت چین تایپه» یا «ساخت تایوان، چین» وجود نداشته باشد، از توزیع آن به شرکت‌های مونتاژ جلوگیری خواهد شد. اپل هم از TSMC درخواست کرده حتما این کار را انجام دهد تا بتواند هرچه زودتر، قطعات را به خطوط مونتاژ خود برساند. اما تایوان فعلا بر سر این موضوع مقاومت می‌کند.

از سری آیفون ۱۴ چه می‌دانیم؟
اینکه آیفون‌های جدید قرار است چه قابلیت‌هایی داشته باشند تقریبا برایمان مشخص شده اما با این حال اگر بخواهیم یک خلاصه‌ای از مهم‌ترین اطلاعاتی که از آن‌ها در اختیار داریم اشاره کنیم، باید بگوییم دو مدل پرو و پرو مکس با دو حفره روی پنل جلویی، تراشه‌ی A16، سه دوربین به علاوه سنسور LiDAR روی پنل پشتی، دوربین اصلی ۴۸ مگاپیکسلی و نمایشگر ۱۲۰ هرتزی پروموشن راهی بازار خواهند شد. دو مدل استاندارد و مکس/پلاس هم کاملا با مشخصات سری آیفون ۱۳ پرو اما با دو دوربین و نمایشگر احتمالا ۶۰ هرتزی در دسترس قرار می‌گیرند. احتمال ارتقای کیفیت دوربین سلفی در هر چهار مدل و همچنین افزایش سرعت رم در مدل‌های پرو هم از جمله قابلیت‌هایی است که گفته می‌شود در آیفون‌های جدید حضور خواهند داشت.

سری آیفون ۱۴ به همراه اپل واچ سری ۸، اپل واچ SE و اپل واچ پرو، به احتمال فراوان در تاریخ ۱۳ سپتامبر (۲۲ شهریور) رونمایی خواهد شد.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم