گجت نیوز/ به نظر می‌رسد رویکردهای دوستدار محیط زیست در شرکت سامسونگ توسعه یافته و اکنون گوشی های گلکسی Z Fold 4 و Z Flip 4 از مواد بازیافتی ساخته شده‌اند.
 
سامسونگ در جریان رویداد معرفی از محصولات جدید خود، تایید کرد که گوشی های گلکسی Z Fold 4 و Z Flip 4 از مواد بازیافتی ساخته شده‌اند و حتی محصولات جانبی دیگر هم از این قاعده مستثنا نیستند.


گلکسی زد فلیپ 4 و زد فولد 4 شامل اجزایی هستند که از تورهای ماهیگیری بازیافتی ساخته شده‌اند و این اتفاق برای اولین بار در گوشی‌های تاشو سامسونگ رخ داده است. اوایل سال جاری میلادی، سامسونگ در تلاش بود تا از مواد بازیافتی در سری گلکسی S22 استفاده کند.

این خبر در جریان رویداد معرفی سامسونگ در روز چهارشنبه منتشر شد. در این مراسم از گوشی‌های گلکسی Z Flip 4 و Z Fold 4 همچنین گلکسی واچ 5، گلکسی واچ 5 پرو و گلکسی Buds 2 Pro رونمایی شد. همه محصولات جدید شامل درصدی از مواد بازیافتی می‌شوند. برای مثال بیش از 90 درصد هدفون‌های گلکسی بادز 2 پرو از قطعات بازیافتی ساخته شده است.

اجزای تولیدی از تورهای ماهیگیری بازیافتی در گلکسی Z Fold 4

تلاش‌های سامسونگ، بخشی از رویکرد گسترده‌ی شرکت‌های فناوری برای جبران انبوه زباله‌های الکترونیکی جهانی است که ناگزیر در محیط زیست رها و باعث آلودگی آن می‌شود. بر اساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد، تنها ۲۰ درصد از زباله‌های الکترونیکی به درستی بازیافت می‌شوند؛ در حالی که بسیاری از زباله‌های الکترونیکی به محل دفن زباله منتهی می‌شوند. تامین مواد اولیه از راه بازیافت ممکن است مشکل زباله‌های الکترونیکی جهان را به کلی حل نکند، اما به شرکت‌های فناوری این فرصت را می‌دهد تا به نحوی در حل مشکلات زیست محیطی مشارکت کنند.

سهم سامسونگ در این همکاری، استفاده از «تورهای ارواح» یا تورهای ماهیگیری زائد است که در اقیانوس رها شده‌اند. صندوق جهانی حیات وحش آنها را به عنوان «مقصر اصلی در بحران پلاستیک اقیانوس» توصیف می‌کند و ادعا می‌کند که در جریان ماموریتی در سال ۲۰۱۵، ۲۶۸ تن تور، طناب و مواد دیگر در دریای بالتیک کشف شدند.

جالب است بدانید که بست کلید کناری در گلکسی Z Flip 4 و Z Fold 4 و همچنین درپوش اتصال نمایشگر در Fold 4 از تورهای ماهیگیری دور ریخته شده و بازیافتی ساخته شده‌اند. اما در داخل گوشی‌ها هم چندین قسمت دیگر وجود دارد که از این مواد ساخته شده‌اند. برای مثال در Z Flip 4، براکت آنتن بالایی، براکت‌های بالایی و پایینی بلندگو، درپوش رابط نمایشگر، دکو گیرنده و قسمت داخلی کلید کناری همه از این مواد ساخته شده‌اند. به گفته سامسونگ، قاب بالایی بلندگوی Z Fold 4، قسمت داخلی کلید کناری آن و اتصال بلند و کوتاه آن به براکت‌‌های رابط نیز از مواد بازیافتی بهره برده‌اند.

مواد بازیافتی در نسل جدید محصولات سامسونگ

یکی از چالش‌های اصلی ایجاد قطعات از تورهای ماهیگیری بازیافتی، اطمینان از دوام کافی این قطعات برای عملکرد صحیح در شرایط مختلف است. پرانویر سینگ راتور، مدیر تحقیق و توسعه مواد سامسونگ می‌گوید: «قطعات گوشی باید طوری طراحی شوند که در شرایط مختلف آب و هوایی حاد و در تمام مناطق جهان که از محصولات سامسونگ استفاده می‌شود، دوام بیاورند. این موضوع به ویژه در مورد گوشی‌های تاشو، یعنی Z Flip 4 و Z Fold 4 اهمیت دارد».

راتور با اشاره به گوشی‌های تاشو سامسونگ می‌گوید: «آن‌ها طراحی منحصربه‌فردی دارند و با مجموعه‌ای از چالش‌های جدید همراه هستند. قطعات داخلی آن‌ها نسبت به سایر محصولات سامسونگ متفاوت است؛ به خصوص اندازه‌ها و نحوه‌ی اجرای آنها در نوع خود تک است».

سامسونگ تنها شرکتی نیست که سیاست‌های دوستدار محیط زیست در ساخت محصولات خود در پیش گرفته است. مایکروسافت متعهد شده تا سال 2030 میلادی کربن خنثی، بدون زباله و آب مثبت شود و سال گذشته هم موفق شد یک موس کامپیوتری ساخته شده با 20 درصد پلاستیک بازیافتی اقیانوسی را روانه بازار کند. اپل هم در حال ساخت جدیدترین آیفون SE با آلومینیوم کم کربن است و می‌خواهد در نهایت فقط از مواد بازیافتی و تجدید پذیر در محصولات و بسته بندی آن‌ها استفاده کند.

البته راتور می‌گوید که احتمالا این صنعت با ساخت گوشی‌های کاملا بازیافتی، فاصله زیادی داشته باشد. او گفت: «من شخصا فکر می‌کنم که این اتفاق در آینده امکان‌پذیر باشد. اما چه زمانی؟ نمی دانم».

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم