دیجیاتو/ رکورد ملی فصیحی و تفتیان به علت استفاده از Wifi و کالیبره نشدن دستگاه‌های الکترونیکی مسابقات کشورهای اسلامی، ثبت نخواهند شد.

رکوردهای ملی دو دونده کشورمان که در بازی‌های کشورهای اسلامی بر جا گذاشتند، به دلیل استفاده از WiFi برای اتصال سیستم‌های الکترونیکی و یک بی دقتی از سوی مسئولان، ثبت نمی‌شوند.

بازی‌های کشورهای اسلامی در قونیه در حال برگزاری است و در جریان سه روز نخست رقابت‌های رشته دو و میدانی، حسن تفتیان در دوی 100 متر مردان زمان 10.02 ثانیه و فرزانه فصیحی نیز در دوی 100 متر بانوان زمان 11.12 ثانیه را ثبت کردند و موفق به جابه‌جا کردن رکوردهای ملی شدند.

در حالی که به نظر می‌رسید مشکل خاصی در ثبت ملی این دو رکورد وجود ندارد، مسئولان برگزاری این مسابقات اعلام کردند که همه رکوردهای به ثبت رسیده در سه روز نخست مسابقات دو و میدانی، به دلیل مشکل فنی مورد تایید نیست.

ماجرا از این قرار است که سیستم‌های الکترونیکی از جمله Photo-Finish و start information system باید با کابل به اینترنت متصل شوند و به اصطلاح از این طریق مراحل مربوط به کالیبره شدن آن‌ها صورت بگیرد. اما مسئولان برگزاری رقابت‌های دو و میدانی تصمیم گرفته بودند که سیستم‌های الکترونیکی را با WiFi به یکدیگر متصل کنند؛ به همین منظور نیز باید این سیستم‌ها با یکدیگر کالیبره می‌شدند تا مشکلی به وجود نیاید. اما این همان کاری بود که مسئولان برگزاری آن را انجام ندادند.

پس از گذشت سه روز و زمانی که نمایندگان فدراسیون جهانی با این موضوع مواجه شدند، اعلام کردند که رکوردهای به ثبت رسیده دچار مشکل هستند و نباید ثبت رسمی شوند چرا که سیستم کالیبره نشده‌ است.

گفتنی است این ایراد از روز چهارم مسابقات دوومیدانی برطرف شده و رکوردهای بعد از آن بدون مشکل ثبت شدند. همچنین این موضوع تاثیری در مقام و مدال ورزشکاران این رشته نداشته و تنها رکوردهای ثبت شده در سه روز اول مسابقات، قابل استفاده برای رنکینگ جهانی یا هر مسابقه دیگری نیستند که البته این موضوع کارنامه افتخار آفرین ورزشکاران را خدشه دار میکند.

به نظر می‌رسد ثبت چند رکورد زیر 10 ثانیه در دوی سرعت مردان، یکی از دلایل به وجود آمدن تردید برای مسئولان فدراسیون جهانی به رکوردها بود و آن‌ها را مجاب کرد تا با موشکافی بیشتری، به بررسی شرایط بپردازند.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم