مجله دیجی کالا/ اگرچه بزرگ‌ترین خط تولید محصولات اپل در چین و در شرکت فاکسکان قرار دارد اما شاید شرکت آمریکایی تصمیم بگیرد این‌بار آن‌ها را در ویتنام تولید کند.

در حال حاضر می‌دانیم بخش بزرگی از محصولات اپل در کشور چین تولید می‌شود. این تقریبا یک چیز عادی است چرا که به خاطر جمعیت بالا و حقوق پایین، شرکت‌های مختلف با کمترین میزان پرداختی می‌توانند محصولات خود را تولید کرده و از آن طرف با قیمت خوبی به مردم بفروشند. اما اینطور که به نظر می‌رسد این وضعیت قرار است در آینده تغییر کند. حداقل گزارشی که اخیرا منتشر شده نشان می‌دهد اپل می‌خواهد در ویتنام هم شرکت تولیدی احداث کند و گوشی‌هایش را در این کشور تولید کند. شنیده‌ها حاکی از آن است که خط تولید احداث شده در ویتنام در دوران نخست فعالیت خود فقط اپل واچ و مک بوک تولید خواهد کرد.

نخستین‌بار یک وب‌سایت با نام NikkeiAsia بود که خبر احداث شرکت مونتاژ در ویتنام را منتشر کرد که در ابتدا یک شایعه در نظر گرفته می‌شد اما ظاهرا حقیقت دارد چرا که وب‌سایت معتبر ۹to5Mac هم طی یک مقاله‌ی اختصاصی به آن پرداخت و گفت که این حرکت از سوی اپل اصلا جای تعجبی ندارد چرا که بسیاری از تحلیل‌گران به خاطر شرایط بدی که در چین وجود دارد، این موضوع را پیش‌بینی می‌کردند.

از طرفی افزایش تنش بین آمریکا و چین بر سر تایوان که با سفر اخیر نانسی پلوسی به تایوان به شدت بیشتر شده است و کار به جایی رسیده که برخی‌ها پیش‌بینی می‌کنند شاید در منطقه جنگ رخ دهد چون حتی مانور نظامی هم صورت گرفته، از طرفی قرنطینه در چین و به عبارتی دیگر، در همان شهری که اپل محصولاتش را مونتاژ می‌کند، سهمیه‌بندی برق که اخیرا خبرش هم منتشر شده و بسیاری موارد دیگر، سبب شده چین اصلا کشور قابل اتکایی برای اپل نباشد که بخواهد درون آن، گوشی یا سایر محصولات خود را تولید کند.

اپل با سری آیفون ۱۴، بخش کوچکی از خطوط تولید خود را به هندوستان منتقل کرده اما به نظر می‌رسد این گسترش کوچک خیلی هم دردی از شرکت آمریکایی دوا نکرد. زمزمه‌ی این وجود دارد که اپل هم مثل سامسونگ و بسیاری از شرکت‌های دیگر، دست به دامن ویتنام شود تا بتواند محصولات خود را در تعدادی که می‌خواهد تولید و به عرضه برساند. البته شرکت کوپرتینویی با ویتنام غریبه هم نیست چرا که از سال ۲۰۲۰ تاکنون ایرپادزهای این شرکت در این کشور ساخته می‌شوند. همچنین آیپدهای جدید هم ظاهرا دارند در تایوان تولید می‌شوند. به نظر می‌رسد اپل دارد آهسته آهسته، فرایند جابه‌جایی از چین به کشورهای دیگر را انجام می‌دهد. کاری که رقیب دیرینه‌اش یعنی سامسونگ خیلی وقت است که انجام داده و اکنون در چین خط تولید بزرگی ندارد.

با این حال به نظر می‌رسد اپل نمی‌خواهد چین را به عنوان کشور اصلی تولید محصولاتش کنار بگذارد. حداقل در شرایط کنونی، اصلا منطقی نیست ناگهان تمام خطوط مونتاژ در این کشور تعطیل شوند. این جابه‌جایی باید در طول زمان صورت بگیرد اما «باید» صورت بگیرد. چون به نظر نمی‌رسد چین برای شرکت‌هایی غیر چینی، دیگر بستر مناسب و قابل اتکایی برای تولید گوشی به حساب بیاید.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم