سخت افزار/ با پیشرفت صنعت کامپیوتر و سخت افزار و ورود فناوری های جدید، استفاده از تکنولوژی رم های قدیمی کاهش می‌یابد و در همین راستا سامسونگ برای تمرکز بر تولید رم های DDR5، قصد دارد عرضه و تولید محصولات DDR3 و DDR4 خود را متوقف کند. سامسونگ ظاهرا خریدارن کمتری برای رم‌های DDR3 مشاهده کرده و در همین رابطه احتمالا تولیدات خود در این زمینه را متوقف کند.

با توجه به کاهش تقاضا برای رم های DDR3 و افزایش تقاضا برای رم‌های نسل جدید DDR5، گزارش شده که شرکت کره‌ای قیمت حافظه‌های DDR3 و DDR4 را به طور چشمگیری کاهش داده و این کاهش قیمت نیز با تقاضای کلی بازار برای دریافت رم‌های ارزان‌تر بعد از همه‌گیری کرونا در تناسب است.

تقاضای کم و کاهش قیمت از دلایل سامسونگ برای توقف عرضه
در همین راستا وال استریت ژورنال گزارش داده که تنها در سه ماهه‌ی دوم 2022، قیمت کلی قطعات SDRAM نزدیک به 11 درصد افت کرده که یک نوسان قیمتی چشمگیر در بازار در یک سه ماهه محسوب می‌شود. با توجه به این موارد کاهش قیمت، تولید کمتر رم های DDR3 و DDR4 شاید برای سامسونگ منطقی به نظر آید. سامسونگ ماه گذشته خبر آغاز فرآیند توسعه رم های DDR6 را نیز منتشر کرد و در آن وعده افزایش سرعت تا 2 برابر نسبت به نسل قبلی یعنی DDR5 را داده است.

با این حال کمبود رم های DDR3 و DDR4 سامسونگ می‌تواند موجب افزایش قیمت آن‌ها در دراز مدت شود اما اگر تقاضا ضعیف بماند این افزایش قیمت احتمالا رخ نخواهد داد.

سامسونگ همچنین با تمرکز بیشتر بر تولید رم های DDR5، مصرف کنندگان بازار را به استفاده از محصولات جدیدتر ترغیب می‌کند. در همین رابطه مشاهده‌ی روندهای مشابه دیگر در بخش‌های سخت افزاری بازار کامپیوتری جهان نیز قابل انجام است و می‌توان دید که قیمت بالای SSD و کارت های گرافیک پس از یک دوره تقاضای بالا و مشکلات زنجیره تامین، همچنان در حال کاهش است.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم