شهر سخت افزار/ گزارش‌های جدید نشان می‌دهد که سونی قصد دارد در آینده نزدیک نسخه تازه‌ای از کنسول پلی استیشن 5 را عرضه کند که دارای درایو نوری جدا شدنی است. به این ترتیب کاربران می‌توانند تنها در صورت نیاز درایو Blu-ray این کنسول را به آن متصل کرده و بازی‌ها را با دیسک فیزیکی به اجرا در آورند.

کنسول پلی استیشن 5 در حال حاضر در دو نسخه متفاوت در دسترس کاربران و علاقه‌مندان قرار دارد. نسخه مجهز به درایو نوری Blu-ray و نسخه دیجیتال و فاقد این درایو. نسخه مجهز به درایو Blu-ray که امکان اجرای بازی‌ها با دیسک‌های فیزیکی را ممکن می‌کند معمولاً در مناطق با سرعت پایین اینترنت عرضه می‌شود. اما با استفاده از نسخه دیجیتال کاربران باید بازی‌ها را با استفاده از ارتباط اینترنت دانلود کنند یا همیشه یک کتابخانه دیجیتال از بازی‌ها را در اختیار داشته باشند. این نسخه معمولاً در مناطقی عرضه می‌شود که دارای سرعت اینترنت خوبی هستند.

اما گزارش‌هایی که به تازگی در دسترس قرار گرفته نشان می‌دهد که سونی قصد دارد در سال 2024 میلادی نسخه بروز شده‌ای از این کنسول را عرضه کند که درایو نوری در صورت نیاز می‌تواند به آن متصل یا از آن جدا شود. در واقع سونی قصد دارد در این نسخه جدید هر دو نسخه کنونی از این کنسول را با یکدیگر ترکیب کرده و در دسترس کاربران قرار دهد.

گفته می‌شود این نسخه جدید از کنسول PS5 ساختاری ماژولار دارد و کاربران می‌توانند بنا به نیازهای خود تصمیم بگیرند که این درایو نوری را خریداری کنند یا نه. همچنین ممکن است این درایو نوری به صورت یک مجموعه یا باندل به کاربران عرضه شود. قرار است بدنه کنسول پلی استیشن 5 جدید دارای شیاری اختصاصی برای درایو نوری باشد و کاربران بتوانند در صورت نیاز این درایو را درون آن جای دهند. درایو نوری با استفاده از یک ارتباط USB-C با سرعت 5 گیگابیت بر ثانیه به این کنسول متصل خواهد شد.

انتظار می‌رود با عرضه این نسخه جدید، سونی بتواند در هزینه تولید کنسول‌های گیمینگ خود صرفه جویی قابل توجهی کند. مطمئناً تولید این کنسول در یک نسخه سبب می‌شود که هزینه‌های این شرکت کاهش پیدا کند. همچنین انتظار می‌رود با عرضه این نسخه جدید سرعت تولید کنسول‌های گیمینگ سونی نیز بیشتر از قبل شود. از طرف دیگر سونی می‌تواند با فروش درایوهای نوری خود نیز سود قابل توجهی را بدست بیاورد.

نسخه‌های دیجیتال کنونی از کنسول PS5 در Firmware خود دارای یک محدودیت اساسی هستند که سبب می‌شود کاربران نتوانند درایوهای نوری اکسترنال را با استفاده از پورت USB یا حتی رابط SATA موجود بر روی مادربرد به آن متصل کنند. ممکن است پس از عرضه این نسخه جدید از کنسول PS5 شاهد رفع این محدودیت‌ها باشیم و کاربران بتوانند با تهیه درایو نوری جدید سونی، حتی بر روی نسخه‌های دیجیتال نیز بازی‌ها را با استفاده از دیسک‌های فیزیکی به اجرا در آورند.

انتظار می‌رود جزییات بیشتر از این نسخه جدید از کنسول PS5 در سال آینده میلادی منتشر شود و در سال 2024 نیز شاهد عرضه آن‌ به بازارهای جهانی باشیم.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم