شهر سخت افزار/ سایت SamMobile امروز در گزارشی اعلام کرد که سامسونگ قصد دارد تا پایان سال جاری میلادی بروزرسانی اندروید 13 را برای چندین گوشی هوشمند خود منتشر کند. این سایت همچنین در ادامه گزارش خود لیست کامل این گوشی‌های هوشمند را منتشر کرده که حضور یک محصول میان‌رده در آن تعجب همه را برانگیخته است.

اواسط ماه گذشته میلادی بود که گوگل نسخه نهایی از سیستم عامل اندروید 13 را منتشر کرد و چند روز پیش بود که شرکت وان پلاس توانست به عنوان نخستین شرکت این بروزرسانی را برای محصولات خود منتشر کند. به نظر می‌رسد سامسونگ نیز برای انتشار این بروزرسانی برای گوشی‌های هوشمند خود برنامه‌های گسترده‌ای دارد و قصد دارد تمامی گوشی‌های پرچمدار و بالارده خود و همچنین یک گوشی میان‌رده پرفروش را تا اواخر سال 2022 میلادی به اندروید 13 مجهز کند.

سامسونگ تاکنون بروزرسانی اندروید 13 و نسخه بتا از رابط کاربری One UI 5.0 را برای تعداد محدودی از گوشی‌های هوشمند خود منتشر کرده است. همچنین گفته می‌شود که این شرکت قصد دارد نسخه نهایی از این بروزرسانی را در تاریخ 17 تا 19 اکتبر (25 تا 27 مهرماه) برای گوشی‌های گلکسی اس 22 خود منتشر کند. در حالی که سامسونگ هنوز این خبر را تایید نکرده است سایت SamMobile ساعاتی پیش در گزارشی اعلام کرد که این شرکت قصد دارد تا پایان سال 2022 تعدادی از گوشی‌های خود را به این سیستم عامل جدید مجهز کند.

همانطور که انتظار می‌رفت در لیست منتشر شده از سوی این سایت نام گوشی‌های پرچمداری همچون گلکسی اس 21، گلکسی اس 22، گلکسی زد فولد 3، گلکسی زد فلیپ 3، گلکسی زد فولد 4 و گلکسی زد فلیپ 4 دیده می‌شود. این سایت همچنین اعلام کرده که سامسونگ در حال حاضر مشغول بهینه‌سازی رابط کاربری One UI 5.0 برای گوشی گلکسی A53 نیز هست و قصد دارد آن را تا پایان سال جاری میلادی منتشر کند.

به این ترتیب گوشی گلکسی A53 تنها محصول غیر پرچمدار سامسونگ است که قرار است تا پیش از سال جاری میلادی بروزرسانی اندروید 13 و رابط کاربری One UI 5.0 را دریافت کند. همین موضوع سبب شده است بسیاری از کاربران بابت انتشار این بروزرسانی زود هنگام متعجب شوند.

در حال حاضر سری گوشی‌های گلکسی A بخش اعظمی از فروش این رده از محصولات سامسونگ را شامل می‌شوند و بررسی‌ها نشان می‌دهد که در بین محصولات این شرکت، گوشی‌های گلکسی A سهم فروش 58 درصدی را در اختیار دارند. به نظر می‌رسد همین موضوع سبب شده است که سامسونگ برای پشتیبانی از این گوشی‌های خود اهمیت زیادی قایل باشد.

رابط کاربری One UI 5.0 اگرچه در بخش ظاهر تغییرات زیادی را شامل نمی‌شود اما دارای چند قابلیت جانبی مهم است. داشبورد امنیتی جدید، قابلیت‌های فراوان در سفارشی سازی محیط و همچنین ویژگی‌های تازه در بخش Accessibility، مهم‌ترین قابلیت‌های این رابط کاربری را تشکیل می‌دهند. این رابط در کنار سیستم عامل اندروید 13 همچنین به کاربران اجازه می‌دهد که بروزرسانی‌های مختلف را در پس‌زمینه و بدون اینکه در فعالیت‌های اصلی اختلال ایجاد کند نصب کنند.

نسخه بتا از بروزرسانی اندروید 13 در حال حاضر برای دو گوشی گلکسی اس 21 و اس 22 منتشر شده است اما بررسی‌ها نشان می‌دهد تعداد محدودی از کاربران نسبت به نصب آن اقدام کرده‌اند؛ چرا که معمولاً نسخه بتا از این بروزرسانی‌ها دارای باگ‌ها و ایرادات فراوانی است و سبب می‌شود کاربران در استفاده از دستگاه خود با مشکلات فراوانی روبرو شوند.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم