شهر سخت افزار/ اخیراً شرکتی که شاید کم‌تر نام آن را شنیده باشید سریع‌ترین حافظه‌های رم DDR5 را وارد بازارهای اروپا کرد. به تازگی در یکی از فروشگاه‌های معروف اروپایی (Newegg) کیت‌های حافظه‌ی DDR5-7200 از شرکت TeamGroup مشاهده شده است که در ادامه به بررسی مشخصات و قیمت سرسام‌آور آن‌ها می‌پردازیم.

طبق خبرهای منتشر شده، به تازگی کیت حافظه DDR5 جدیدی در فروشگاه Newegg مشاهده شده است. برخلاف اکثر کیت‌های رم موجود، این کیت حافظه فرکانسی بالاتر از 7 گیگاهرتز دارد و بین سریع‌ترین حافظه‌های رم بازار است.

این حافظه رم توسط شرکت TeamGroup ساخته شده است و بخشی از سری محصولات T-Force Delta RGB این کمپانی محسوب می‌شود. نکته جالب در مورد این کیت حافظه‌ی پرسرعت این است که TeamGroup چنین سرعتی را در وب‌سایت خود ذکر نکرده است، بلکه در این وب‌سایت رسمی این کمپانی سریع‌ترین کیت، فرکانسی در حدود 6600 مگاهرتز با تایمینگ CL34 دارد.

در هر صورت اخیراً فروشگاه Newegg یک کیت دوگانه 16 گیگابایتی با قیمت 350 دلار عرضه کرده است. هرچند این قیمت برای حافظه‌ی رم به نظر بسیار گران می‌رسد اما باید در نظر داشته باشید همین یک سال پیش، برای خرید یک کیت حافظه دوگانه 16 گیگابایتی را در همین فروشگاه باید همین مقدار پرداخت می‌کردید، با این تفاوت که کیت‌های سال قبل DDR5-4800 بود.

از سوی دیگر این کیت با سرعت 7200 میلیون انتقال بر ثانیه (MT/s) قطعا برای پلتفرم‌های دسکتاپ نسل بعدی AMD Ryzen 7000 و Intel Raptor Lake که هر دو به زودی عرضه می‌شوند، آماده است.

در حال حاضر این محصول با کد FF3D532G7200HC34ADC01 شناخته می‌شود و در توضیحات آن به تأخیر CAS 34 اشاره شده است. اما هم‌اکنون اطلاعات بیشتری از این حافظه رم پرسرعت در دسترس نیست.

علاوه بر این، با توجه به اینکه سیلیکون‌های سری M شرکت Hynix در رم‌هایی با سرعت کم‌تر از 7000 مگاهرتز دیده می‌شوند، احتمالاً حافظه‌ی مزبور می‌تواند یکی از اولین حافظه‌های سری A شرکت Hynix باشد.

نظر شما در مورد حضور حافظه‌های رم DDR5 با سرعتی بالاتر از 7000 مگاهرتز در سیستم‌های نسل جدید چیست؟ این‌گونه محصولات در بازار ایران چه قیمتی خواهند داشت؟

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم