شهر سخت افزار/ اخیراً یک پردازنده جدید ساخت اینتل به مدل Core i3-N300 افشا شده است که ویژگی‌ها و مشخصات نامتعارفی دارد. این پردازنده جدید که نه در دسته‌اتم و نه سلرون قرار می‌گیرد، یک مدل رده معمولی و ارزان است. جزئیات را در ادامه بخوانید.

Core i3-N300 اینتل یک پردازنده مخصوص لپ تاپ رده معمولی است که هسته بزرگ یا P-core ندارد و به طرز غیر معمولی تنها از هسته‌های کوچک (E-core) بهره می‌برد. جالب اینکه خبری از برند Atom یا Pentium Silver نیست. می دانیم اینتل تصمیم گرفته برای پردازنده‌های رده معمولی لپ تاپ صرفاً به برند کلی Intel Inside بسنده کند و دیگر از برندهای خاص خود استفاده نمی‌کند.

پردازنده‌های جدید i3-N300 و i3-N305 اخیراً در پایگاه داده بنچمارک Geekbench روئیت شده‌اند. این پردازنده‌ها دارای 8 هسته پردازشی بدون قابلیت Hyper-Threading هستند و حجم حافظه کش سطح یک آنها 4x 64 کیلوبایت برای دستورالعمل و 4x32 کیلوبایت برای داده، حافظه کش سطح دوم 1x2 مگابایت و حافظه کش سطح سوم 6 مگابایت گزارش شده است.

به نظر می‌رسد معماری این پردازنده‌ها بسیار به Alder Lake شبیه باشد اما دارای کش سطح سوم متمرکز شده و صرفاً هسته‌های کوچک Gracemont در دو دسته چهارتایی باشند. هر دسته از هسته‌های Gracemont به دو مگابایت حافظه کش سطح دوم دسترسی دارند.

فرکانس پایه و بوست این پردازنده‌های نامتعارف به ترتیب 1.80 و 3.80 گیگاهرتز ثبت شده است و امتیاز تک و چک هسته‌ای 1025 و 4420 را کسب کرده‌اند که به سختی با سری Ryzen 4000 در تست چند هسته‌ای برابری می‌کند اما امتیاز تک هسته آن به پای سری Ryzen 5000 لپ تاپ می‌رسد.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم