باشگاه خبرنگاران/ ظرفیت تولید تراشه‌های پیشرفته سامسونگ الکترونیکس با هدف پاسخگویی به تقاضای مشتریان، تا سال ۲۰۲۷ بیش از سه برابر می‌شود.

بر اساس گزارش رویترز، سال ۲۰۲۵ و تراشه‌های ۱.۴ نانومتری را تا سال ۲۰۲۷ هدف گرفته است. این تراشه‌ها در رایانش پرقدرت و هوش مصنوعی کاربرد دارند.

مونسو کانگ، نایب رئیس کسب و کار تولید قراردادی تراشه در سامسونگ الکترونیکس گفت: امسال پیشرفت‌هایی در افزایش قیمت‌ها وجود داشته و هزینه‌ها، منعکس شده است. سفارش‌های جدیدی پس از دو تا سه سال انجام خواهند شد و بنابراین تاثیر مستقیم فضای فعلی، حداقلی خواهد بود.

سامسونگ تولید تراشه‌ها با فناوری سه نانومتر را در ژوئن آغاز کرد. این شرکت سرگرم مذاکره با مشتریانی شامل کوالکام، تسلا و AMD، برای همکاری در زمینه تولید تراشه سه نانومتری است.

سامسونگ که بزرگترین سازنده تراشه حافظه در جهان است، در سال‌های اخیر مشکلاتی در برآورده کردن انتظارات مشتریانش داشته است. تحلیلگران می‌گویند این شرکت برای رقابت با شرکت تایوانی TSMC، خیلی سریع به حوزه فناوری پیشرفته ورود کرد، اما از کمبود تجربه که برای همکاری با مشتریان شرکتی بلندمدت در تولید قراردادی ضروری است، لطمه دید.

کیونگ کای هیون، یکی از مدیران عامل سامسونگ به خبرنگاران گفت: این شرکت در زمینه برنامه توسعه و عملکرد در تراشه‌های پنج و چهار نانومتری، از شرکت TSMC عقب است، اما مشتریان به نسل دوم تراشه‌های سه نانومتری که از سال ۲۰۲۴ تولید خواهد شد، علاقمندند. وی افزود: با وجود فشار‌های تورمی اخیر، به دلیل توسعه بلندمدت رایانش پرقدرت، هوش مصنوعی، اتصال ۵ G و ۶ G و کاربرد‌های خودرویی، تقاضا برای تراشه‌های پنج نانومتری و تراشه‌های کوچکتر، به سرعت افزایش پیدا می‌کند. حتی اگر سرمایه گذاری‌های برنامه ریزی شده اجرایی شود، ممکن است تامین تقاضا برای صنعت دشوار باشد. شمار محدود دستگاه‌های تراشه سازی پیشرفته که توسط شرکت هلندی ASML تولید می‌شود هم میزان رشد ظرفیت تولید تراشه را محدود می‌کند.

 سامسونگ در حال حاضر سرگرم ساخت کارخانه تولید تراشه در شهر تایلور تگزاس است که فعالیت آن در سال ۲۰۲۴ آغاز می‌شود.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم