شهر سخت افزار/ یکی از انتقادهای وارد شده به صنعت استخراج رمزارز مصرف بسیار زیاد انرژی برای تولید این نوع دارایی دیجیتال است. گرچه شرکت‌های فعال در این بخش همواره به دنبال استفاده از راه‌حل‌های تأمین انرژی تجدیدپذیر و پاک هستند، اما این بازار نوپا همچنان یکی از مصرف‌کنندگان بزرگ انرژی جهان شناخته می‌شود. بر همین اساس دانشمندان دست‌به‌کار شده و تحقیقات گسترده‌ای در رابطه با آسیب‌های زیست‌محیطی شبکه بیت کوین (بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین رمزارز) انجام داده‌اند که نتایج جالب و ترسناکی به همراه داشته است. با شهر سخت‌افزار همراه باشید.

دانشمندان به‌تازگی تحقیقات گسترده‌ای با عنوان برآورد خسارات آب‌وهوایی ناشی از استخراج بیت کوین و شباهت این دارایی به نفت خام را انجام داده و توانسته‌اند به نتایج جالبی در رابطه با شبکه بلاک چینی رمزارز بیت کوین دست یابند.


به طور خاص، این تحقیقات به مطالعه و مقایسه میزان بهره‌وری اقتصادی صنایع و آسیب وارده به محیط‌زیست توسط آن‌ها پرداخته است، بر همین اساس علاوه بر خسارات ناشی از استخراج رمزارز بیت کوین، این دارایی دیجیتال با چندین صنعت بزرگ تولیدی نیز مقایسه شده است.

رمزارز بیت کوین به گفته محققان یکی از ناپایدارترین صنایع درآمدزا دیجیتال محسوب می‌شود، زیرا باگذشت زمان سختی استخراج BTC افزایش یافته و کارآمدی دستگاه‌های استخراج رمزارز کاهش می‌یابد.

گذر زمان باعث افزایش تاثیر مخرب بیت کوین می‌شود
اغلب بازارها به‌موازات رشد خود پایدارتر می‌شوند، این عکس این موضوع در رابطه با رمزارز Bitcoin صادق است. در گزارش‌های محققان توضیح داده شده که طی پنج سال گذشته، انتشار کربن مرتبط با شبکه بیت کوین به شکل خطرناکی افزایش یافته و از ۰.۹ تن CO2 در سال ۲۰۱۶، به ۱۱۳ تن در سال ۲۰۲۱ رسیده است؛ به عبارت دیگر، کربن‌دی‌اکسید تولید شده به‌واسطه استخراج هر واحد رمزارز BTC چیزی حدود ۱۲۶ برابر افزایش یافته است.این در حالی است که باگذشت زمان، به طور فزاینده روند استخراج بیت کوین توسط دستگاه‌های امروزی ناکارآمد خواهد شد و شرکت‌های استخراج رمزارز به دنبال خرید تجهیزات جدید‌تر و با مصرف انرژی بالاتر خواهند بود.

بیت کوین به اندازه نفت خام برای زمین خطرناک است
گفته می‌شود که آسیب‌های زیست‌محیطی مرتبط با شبکه بیت کوین معادل ۳۵ درصد از ارزش این دارایی رمزارز است؛ بنابراین برای تولید هر دلار رمزارز BTC، معادل ۰.۳۵ دلار خسارت به محیط‌زیست وارد می‌شود.

نکته جالب آن است که نرخ آسیب‌های زیست‌محیطی صنعت جهانی تولید گوشت گاو که به گفته برخی تحلیلگران یکی از دلایل اصلی گرم‌شدن کره زمین است، چیزی حدود ۳۳ درصد تخمین زده می‌شود که از بیت کوین کم‌تر است. این نسبت برای تولید بنزین از نفت خام ۴۱ درصد و برای تولید برق از گاز طبیعی ۴۶ درصد تخمین زده می‌شود.

با در نظر گرفتن این ارقام، منطقی به نظر می‌رسد که دانشمندان به‌جای استفاده از اصطلاح طلای دیجیتال، در این مقاله رمزارز Bitcoin را نفت خام دیجیتال توصیف کرده‌اند.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم