ترنجی/ با انتشار iOS 16.1، اپل حالت SOS اضطراری ازطریق ماهواره را ارائه کرد که برای دارندگان iPhone 14 این امکان را فراهم می‌کند تا زمانی که اتصال سلولار یا WiFi در دسترس نیست، با استفاده از اتصال ماهواره‌ای با خدمات اضطراری تماس بگیرند. در ادامه، حالت اضطراری آیفون 14 به‌تازگی اولین گزارش کاربرد رسمی خود در آلاسکا مورد استفاده قرار گرفته است؛ زمانی که یک فرد در یک منطقه روستایی سرگردان شده بود.

در ساعات اولیه صبح روز 1 دسامبر، سربازان ایالت آلاسکا هشداری دریافت کردند که مردی که با ماشین برفی از نورویک به کوتزبو در حرکت بود، سرگردان شده است. این مرد در یک مکان سرد و دورافتاده و بدون اتصال بود و ازطریق ویژگی ارتباط ماهواره‌ای بر روی آیفون 14 خود Emergency SOS را فعال کرد تا مقامات را از وضعیت مخمصه خود آگاه کند.

مرکز واکنش اضطراری اپل با تیم‌های جستجو و نجات محلی و هماهنگ‌کننده جستجو و نجات منطقه شمال غرب قطب شمال همکاری کرد تا جستجوگران داوطلب را مستقیماً به مختصات GPS که با استفاده از عملکرد اضطراری به اپل منتقل می‌شد، بفرستد.

این مرد با موفقیت نجات یافت و آسیبی ندید. منطقه‌ای که او در آن قرار داشت دورافتاده و در حاشیه جایی است که اتصال ماهواره‌ای در دسترس می‌باشد. اپل می‌گوید که اتصال ماهواره‌ای ممکن است در مکان‌های بالاتر از عرض جغرافیایی 62 درجه مانند مناطق شمالی کانادا و آلاسکا کار نکند و نورویک و کوتزبوئه نزدیک به عرض جغرافیایی 69 درجه هستند.

سربازانی که به امداد کمک کردند تحت تأثیر دقت و کامل بودن اطلاعات موجود در هشدار اولیه قرار گرفتند، با ویژگی Emergency SOS ازطریق ماهواره که برای پرسیدن چندین سؤال قبل از ارسال هشدار برای تسریع مأموریت‌های نجات طراحی شده است.

ویژگی ارتباط ماهواره‌ای در حالت SOS برای همه کاربران آیفون 14 در دسترس است و در مواقع اضطراری و عدم دسترسی به اتصال وای‌فای یا سلولار می‌توان آن را فعال کرد. استفاده از این ویژگی به‌مدت دو سال رایگان است و اپل هنوز جزئیاتی در مورد هزینه آن در آینده ارائه نکرده است.

اتصال ماهواره‌ای درحال‌حاضر در آمریکای شمالی در دسترس است و به‌زودی به فرانسه، آلمان، ایرلند و بریتانیا گسترش خواهد یافت.

نظر شما درباره اولین کاربرد حالت اضطراری آیفون 14 ازطریق ارتباط ماهواره‌ای چیست؟

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم