گیم فا/ جدیدترین بازی از جهان Warhammer 40,000 یعنی Warhammer 40,000: Darktide به تازگی منتشر شده است. در ادامه قصد داریم تا نگاهی به نقدها و نمرات این بازی بیندازیم.

استودیوی فت‌شارک (Fatshark) با یک بازی جدید در جهان Warhammer 40,000 بازگشته است. Warhammer 40,000: Darktide با گیم‌پلی مشابه‌ای با Warhammer: Vermintide 2 طراحی شده که در آن چهار بازیکن برای مبارزه با امواجی از دشمنان با یکدیگر همکاری خواهند کرد. با این حال این بار به جای شخصیت‌های از پیش طراحی شده، در Warhammer 40,000: Darktide قادر خواهید بود تا کلاس خود را شخصی‌سازی کنید. بازی Warhammer 40,000: Darktide در مجموع شامل چهار کلاس می‌شود. هم‌چنین داستان این بازی توسط Dan Abnett، نویسنده‌ی کامیک مشهور، نوشته شده است.

برخلاف Vermintide 2، در Warhammer 40,000: Darktide بعضا چندین ماموریت در یک مکان قرار می‌گیرند و برخی از این مکان‌ها یک سری ماموریت جانبی را هم در خود جای داده‌اند. تکمیل این ماموریت‌های جانبی به شما اجازه خواهد تا Loot بیشتری را دریافت کنید. از نظر درجه‌ی سختی هم می‌توانید دو جنبه‌ی تعداد دشمنان و میزان آسیب دریافتی از دشمنان را شخصی‌سازی کنید. سیستم Crafting بازی هم به بازیکنان اجازه خواهد داد تا سلا‌ح‌های خود را ارتقا دهند. با این اوصاف به سراغ نمرات بازی می‌رویم تا ببینیم این بازی تا چه حد در اجرای ایده‌های خود موفق بوده است:

XboxEra 8.5/10

رد و بدل گفت‌وگوهای خنده‌دار بین شخصیت‌ها، یک ساختار ماموریت عالی و سیستم پیشرفت رضایت‌بخش به خوبی نشان می‌دهد که فت‌شارک در ساخت چنین عناوینی بهتر شده است. با توجه به حضور این بازی روی Game Pass از روز اول، تجربه‌ی این بازی را به همه توصیه می‌کنم.

COGconnected 8.2/10

طرفداران Vermintide 2 قطعا از سیستم شخصی‌سازی آزادتر Warhammer 40,000: Darktide لذت خواهند برد، هم‌چنین طرفداران شوترهای کوآپ سرعتی هم قطعا با این بازی سرگرم خواهند شد. در مجموع باید گفت که Warhammer 40,000: Darktide المان‌های لازم برای داشتن عمری طولانی را دارد. فقط فت‌شارک باید به رفع باگ‌ها، عرضه‌ی محتوا جدید و پاداش دادن به هواداران ادامه دهد. Darktide شروع بسیار خوبی داشته است.

GamingBolt 8/10

یک سری ایرادات فنی و عدم علاقه‌ی بازی به خارج شدن از استانداردهای این ژانر باعث شده تا Warhammer 40,000: Darktide به پتانسیل کامل خود دست پیدا نکند. با این حال در چارچوب مقرر خود بازی با اثر به شدت با کیفیتی طرف هستیم.
       
GamingTrend 8/10

Warhammer 40,000: Darktide یکی از آن عناوینی است که هر جور آن را بازی کنید سرگرم خواهید شد. این بازی به خوبی خود را به تمام سبک‌های بازی قرض می‌دهد و به صورت کاملا طبیعی بازیکن را در جهان خود غرق می‌کند. این مهم احتمالا به خاطر سیستم نقش‌آفرینی منحصر به فرد، محیط‌های به شدت با جزئیات یا خشونت کاملا برهنه‌ی آن است. در هر صورت این بازی در درگیر نگه داشتن من عالی عمل کرده است. البته بازی بدون ایرادات نیست و این ایرادات به تجربه‌ی نهایی آن ضربه می‌زنند. در هر صورت Warhammer 40,000: Darktide عنوانی است که در آینده دائما به آن باز خواهم گشت.

GameSpot 7/10

بازی Warhammer 40,000: Darktide به صورت هم‌زمان تکامل برخی از بهترین المان‌های Vermintide و برخی از بدترین عادت‌های بازی‌های لایو-سرویس امروزی است. مواردی مثل مبارزات، ریتم و سیستم ساخت تیم به صورت ماهرانه‌ای طراحی شده‌اند. با این حال المان‌هایی مثل دنبال کردن Loot یا آیتم‌های ظاهری ایراداتی دارند که در عناوین امروزی کاملا مرسوم هستند. اما این ایرادات قابل رفع هستند. رشد Vermintide نوید این را می‌دهد که Warhammer 40,000: Darktide با عمر طولانی خود به یکی از بهترین‌های این ژانر تبدیل خواهد شد.

GamesRadar 7/10

بازی Warhammer 40,000: Darktide یک تجربه‌ی پر از اکشن چندنفره‌ی جذاب با سیستم مبارزات درگیرکننده و تصویری خیره‌کننده از جهان Warhammer 40K است. با این حال این بازی در حال حاضر بیشتر مثل بنیانی برای آینده است تا یک بازی کامل. اصرار روی تکرار و سیستم پیشرفت نه چندان جذاب در نهایت از لذت Warhammer 40,000: Darktide می‌کاهند.

Twinfinite 6/10

اگر طرفدار این فرنچایز هستید قطعا می‌توان خرید این بازی را به شما توصیه کرد، البته به سختی. Warhammer 40,000: Darktide در حال حاضر توخالی و ناپایدار است. امیدوارم که در آینده این بازی بهبود داده شود تا حداقل با اثری در حد و اندازه‌ی Vermintide 2 مواجه باشیم.

                                                                                     میانگین نمرات بازی در وبسایت متاکریتیک

                                                                                         میانگین نمرات بازی در وبسایت اپن‌کریتیک

گفتنی است که بازی Warhammer 40,000: Darktide در حال حاضر برای پلتفرم PC در دسترس است. پورت ایکس باکس سری ایکس/اس این بازی قرار است به زودی رونمایی شود.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم