شهر سخت افزار/ بر اساس گزارش جدید شرکت تحلیلی Canalys، بازار کامپیوتر و لپ تاپ در سه ماهه‌ی سوم سال جاری نیز نسبت به سال گذشته افت ملموسی را تجربه کرده است. متخصصین این کمپانی همچنین پیش‌بینی می‌کنند این روند تا پایان سال ادامه یابد. برای بررسی دلایل افت بازار کامپیوتر، ادامه این خبر شهر سخت افزار را بخوانید.

به گزارش Canalys، فروش کامپیوترهای دسکتاپ، نوت بوک و ورک استیشن‌ها مجموعاً 12 درصد در سه ماهه سوم سال 2022 در بازار آمریکا افت کرده و از 20.3 میلیون دستگاه در سه ماهه سوم 2021 به 17.8 میلیون دستگاه در سه ماهه اخیر کاهش یافته است. طبق آخرین گزارش شرکت تحقیقات بازار Canalys، در میان آنها، فروش لپ تاپ با 14 درصد افت مواجه شده است، اما کامپیوترهای دسکتاپ حدوداً یک درصد رشد داشته‌اند.

 
طبق این گزارش، شکرت دل (Dell) در سه ماهه سوم 2022 با فروش 4.7 میلیون سیستم در آمریکا پیشتاز بود و پس از آن HP با 4.1 میلیون و اپل با سه میلیون در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. در میان پنج فروشنده برتر از نظر حجم، تنها اپل و ایسر رشد سالانه را تجربه کردند. شرکت HP شاهد کاهش فروش بیش از 23 درصدی نسبت به سال گذشته بود و فروش لنوو نیز 22.2 درصد افت داشته است.

اگر فروش تبلت‌ها را نیز در این معادله لحاظ کنیم، اپل با اختلاف قابل توجهی در جایگاه اول قرار می‌گیرد. کوپرتینویی‌ها در سه ماهه سوم 4 میلیون آیپد به فروش رسانده‌اند و پس از آن‌ها نیز آمازون با ۲.۷ میلیون تبلت Fire در جایگاه دوم قرار گرفته است. رتبه سوم بازار تبلت‌ها نیز به سامسونگ با فروش 1.6 میلیون دستگاه تعلق دارد.جالب اینجاست که طبق پژوهش اخیر، از میان پنج تولیدکننده اصلی تبلت در دنیا، تنها آمازون و TCL رشد سالانه داشته‌اند. اپل، سامسونگ و مایکروسافت همگی افت سه ماهه دو رقمی را در مقایسه با مدت مشابه در سال 2021 گزارش کردند.

با وجود روند کاهشی بازار کامپیوتر و لپ تاپ، تولیدکنندگان و فروشندگان از هیچ تلاشی برای افزایش فروش دریغ نمی‌کنند. از تبلیغات مداوم گرفته تا تخفیف‌های مناسبتی، همه ترفندهای تولیدکنندگان برای بهبود بازار کامپیوتر است. در هر صورت برایان لینچ، تحلیلگر شرکت Canalys، انتظار دارد بازار کامپیوتر در سه ماهه‌ی چهارم سال 2022 نیز روند کاهشی کنونی را دنبال کند.

نظر شما در مورد افت بازارهای کامپیوتر و لپ تاپ در چند ماه اخیر چیست؟ شما دلیل این کاهش تقاضا را چه می‌دانید؟

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم