شهر سخت افزار/ گوشی‌های آیفون ۱۴ عرضه شده در ایالات متحده به فناوری eSIM یا سیم‌کارت الکترونیکی مجهز هستند و امکان نصب سیم‌کارت فیزیکی بر روی آن‌ها وجود ندارد. بااین‌حال، یک کاربر ویدئویی در توییتر منتشر کرده که نشان می‌دهد با ایجاد کمی تغییرات و ماد کردن گوشی آیفون ۱۴ پرو مکس مدل eSIM می‌توان بر روی آن سیم‌کارت نصب کرد.

همان‌طور که اطلاع دارید، تمام گوشی‌های آیفون ۱۴ عرضه شده در بازار داخلی ایالات متحده از سیم‌کارت فیزیکی پشتیبانی نکرده و به سیم‌کارت الکترونیکی یا eSIM مجهز هستند. این محدودیت شامل آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس گران‌قیمت هم می‌شود.

 

اپل در زمان معرفی نسل جدید گوشی‌های آیفون مدعی شد که سیم‌کارت فیزیکی دیگر قدیمی شده و شهروندان آمریکایی می‌توانند ازاین‌پس از مزایای زیاد سیم کارت الکترونیکی در گوشی‌های آیفون ۱۴ بهره‌مند شوند. اگرچه اغلب شهروندان آمریکایی با این رویکرد موافق نیستند، اما اپل نشان داد که رویه حذف سیم‌کارت از گوشی‌های هوشمند آغاز شده و طی چند سال آینده فناوری eSIM دنیا را تصاحب خواهد کرد.

حال یک ویدئو در توییتر منتشر شده که نشان می‌دهد چطور گوشی آیفون مجهز به فناوری eSIM را می‌توان تغییر داد و امکان نصب سیم‌کارت فیزیکی را به کمک یک آداپتور خاص به آن اضافه کرد.


در ابتدای این ویدئو شاهد جدا کردن بخش‌های مختلف آیفون ۱۴ پرو مکس و برداشتن برد منطقی آن هستیم.

در مرحله بعد پس از برداشتن صفحه محافظ eSIM، این فرد اقدام به حذف روکش پلاستیکی برخی قسمت‌ها و تعمیر یک سیم PCB شفاف و انعطاف‌پذیر می‌کند که امکان تشخیص سیم‌کارت‌های فیزیکی را به گوشی خواهد داد.

در بخش‌های پایانی این ویدئو که با سرعت بالا پخش می‌شود، این کاربر به بخش تنظیمات گوشی مراجعه کرده و نشان می‌دهد که گوشی آیفون ۱۴ پرو مکس ماد شده به‌راحتی می‌تواند سیم‌کارت فیزیکی را شناسایی کند.

نصب سیم‌کارت روی گوشی آیفون ۱۴ eSIM؟ واقعی یا ویدئو ساختگی
اگرچه در این ویدئو فرایند ماد کردن گوشی آیفون ۱۴ پرو مکس و نصب سیم‌کارت فیزیکی بر روی آن موفقیت‌آمیز نمایش‌داده‌شده است، اما سؤالاتی در ذهن شکل می‌گیرد که باید به آن‌ها پاسخ داده شود.

به‌عنوان‌مثال فضای در نظر گرفته شده برای سیم‌کارت‌های الکترونیکی بسیار کم‌تر و کوچک‌تر از فضای لازم برای نصب سیم‌کارت واقعی است و این کاربر چطور توانسته یک سیم‌کارت را در این فضای کوچک جای دهد.علاوه بر این، زمانی که یک به‌روزرسانی جدید برای گوشی‌های آیفون عرضه شود، آیا سیم‌کارت فیزیکی نصب شده بر روی این گوشی شناسایی شده و می‌تواند از دسترسی مشتری به شبکه تلفن همراه جلوگیری کند؟

مورد دوم بسیار محتمل است، زیرا اپل سابقه قفل‌کردن گوشی‌های آیفون که توسط افراد غیرمجاز شخص ثالث تعمیر شده‌اند را دارد؛ بنابراین نصب یک سیم‌کارت فیزیکی بر روی گوشی‌هایی که با eSIM عرضه شده‌اند ممکن است از طرف این شرکت غیرقانونی تلقی شده و دسترسی گوشی به سیستم تلفن شهری قطع شود.

با تمام این تفاسیر، ایجاد چنین تغییراتی باعث باطل شدن گارانتی محصول می‌شود، بنابراین درصورتی‌که تجربه مشابه در این زمینه و ماد کردن سخت‌افزارهای مختلف ندارید، توصیه می‌کنیم که هرگز چنین کاری را انجام ندهید.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم