زومیت/ مایکروسافت مشکل جدیدی را در ویندوز و ویندوز سرور تأیید کرده است که می‌تواند از اجرای برخی برنامه‌ها جلوگیری کند و پیام‌های خطای مختلفی به کاربران نمایش می‌دهد.
   
مایکروسافت هفته‌ی گذشته برخی از مشکلاتی که کاربران هنگام کار با ویندوز ۱۱ با آن‌ها مواجه شده‌اند را تأیید کرد که ازجمله می‌توان به باگ Task Manager و برنامه‌ی Remote Desktop اشاره کرد. غول نرم‌افزاری مستقر در ردموند، اخیراً مشکل دیگری را در نسخه‌‌ی معمولی و همچنین نسخه‌ی سرور سیستم‌عامل خود تأیید کرده است که نشان می‌دهد آسیب‌پذیری مذکور این‌بار تعداد بیشتری از کاربران را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

به گزارش MSPowerUser، امکان دارد برنامه‌هایی که برای دسترسی به پایگاه‌های داده از ODBC با درایور سرور ODBC SQL (sqlsrv32.dll) استفاده می‌کنند، قادر به برقراری این اتصال نباشند. کاربرانی که تحت‌تأثیر این باگ قرار دارند احتمالاً در محیط برنامه‌ها یا SQL Server پیام‌های خطایی دریافت خواهند کرد. در ادامه بخشی از توضیحات مایکروسافت را درمورد مشکل جدید ویندوز و ویندوز سرور مرور می‌کنیم:

امکان دارد در برنامه‌ها و همچنین هنگام کار با SQL Server خطایی مثل The EMS System encountered a problem، Message: [Microsoft][ODBC SQL Server Driver] Protocol error in TDS Stream یا Message: [Microsoft][ODBC SQL Server Driver]Unknown token received from SQL Server دریافت کنید.

گفته‌ می‌شود کاربران احتمالاً پس‌از نصب به‌روزرسانی KB5019980 با مشکلات فوق مواجه شده‌اند. اگر قصد دارید مشکل را پیدا کنید باید هر برنامه‌ای که از پایگاه داده استفاده می‌کند را باز کرده و سپس با مراجعه به ابزار خط‌فرمان (Command Prompt) دستور زیر را تایپ کنید:

tasklist /m sqlsrv32.dll

مایکروسافت درحال‌حاضر مشغول بررسی مشکل است و قصد دارد آن را در نسخه‌های بعدی برطرف کند. کاربران عادی ویندوز و همچنین کاربران ویندوز سرور تحت‌تأثیر این مشکل قرار دارند. در ادامه می‌توانید فهرست نسخه‌های ویندوز که با این مشکل جدید مواجه شده‌اند را مشاهده کنید:

نسخه‌های ویندوز:

نسخه‌ی 22H2 ویندوز ۱۱

نسخه‌ی 22H2 ویندوز ۱۰

نسخه‌ی 21H2 ویندوز ۱۱

نسخه‌ی 21H2 ویندوز ۱۰

نسخه‌ی 21H1 ویندوز ۱۰

نسخه‌ی 20H2 ویندوز ۱۰

ویندوز ۱۰ نسخه‌ی اینترپرایز LTSC 2019

ویندوز ۱۰ نسخه‌ی اینترپرایز LTSC 2016

ویندوز ۱۰ نسخه‌ی اینترپرایز LTSB 2015

ویندوز ۸٫۱

ویندوز ۷ سرویس‌پک ۱

نسخه‌های ویندوز سرور:

ویندوز سرور ۲۰۲۲

ویندوز سرور ۲۰۱۹

ویندوز سرور ۲۰۱۶

نسخه‌ی R2 ویندوز سرور ۲۰۲۱۲

ویندوز سرور ۲۰۱۲

نسخه‌ی R2 ویندوز سرور ۲۰۰۸ سرویس‌پک ۱

ویندوز سرور ۲۰۰۸ سرویس‌پک ۲
 
آیا شما هم پس از نصب به‌روزرسانی KB5019980 با مشکل اجرای برخی برنامه‌ها در محیط ویندوز مواجه شده‌اید؟

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم