گیم فا/ آقای Gabe Newell، مدیر عامل و موسس شرکت Valve، به تازگی گفته که نیازی به تعهد ده ساله‌ی مایکروسافت برای آوردن سری Call of Duty به استیم نبود. چرا که «مایکروسافت همیشه به قول‌های خود عمل می‌کند».

در حالی که مایکروسافت با تعدیل‌کنندگان بازار در سرتاسر جهان برای نهایی کردن خرید اکتیویژن بلیزارد (Activision Blizzard) نزاع می‌کند، گیب نیول تصمیم گرفته تا حمایت خود از شرکت صاحب ایکس باکس را نشان دهد. همان‌طور که می‌دانید کمیسیون اروپایی و CMA بریتانیا تحقیقات گسترده‌ای را در رابطه با این معامله‌ی 68.7 میلیارد دلاری آغاز کرده‌اند. آینده‌ی سری Call of Duty به عنوان یک اثر مولتی‌پلتفرم یکی از نقاط کلیدی مورد بررسی توسط این سازمان‌ها است.

در جهت کاهش یک سری از نگرانی‌ها در این رابطه، مایکروسافت به سونی تعهدی را پیشنهاد داده که به مدت ده سال سری Call of Duty را به صورت هم‌زمان با ایکس باکس برای پلتفرم سونی هم منتشر می‌کند. در روز چهارشنبه هم اعلام شد که این شرکت وارد چنین تعهدی با نینتندو و بزرگ‌ترین فروشگاه دیجیتال بازی‌های PC یعنی استیم شده است. جدیدترین بازی Call of Duty یعنی Modern Warfare 2 اولین عنوان این سری از زمان Call of Duty: WW2 است که روی استیم منتشر می‌شود.

در پاسخی به پیشنهاد مایکروسافت، شرکت Valve که صاحب پلتفرم استیم است گفته که نسخه‌ی اولیه‌ای برای یک تعهد بلندمدت در رابطه با سری Call of Duty به دست آن‌ها رسیده، اما Gabe Newell، مدیر عامل Valve، چنین تعهدی را ضروری نمی‌داند:
  
ما از اینکه مایکروسافت از استیم برای رساندن Call of Duty به دست مشتری‌ها استفاده می‌کند خوشحال هستیم. مایکروسافت برای مدتی طولانی روی استیم بوده و هدف ما ساخت ویژگی‌هایی است که نه تنها به مایکروسافت، بلکه به تمام مشتری‌ها و همکاران استیم کمک می‌کند.

مایکروسافت به ما پیشنهادی برای عرضه‌ی بلندمدت Call of Duty روی استیم را داده، اما ما چنین چیزی را ضروری نمی‌بینیم. چرا که ما اعتقادی به مجبور کردن ناشران برای عرضه‌ی بازی‌ها روی استیم در آینده‌ی دور نداریم. هم‌چنین فیل و استودیوهای مایکروسافت همیشه به قول‌های خود عمل کرده‌اند و ما به آن‌ها اعتماد داریم. ما بر این باوریم که مایکروسافت قصد دارد تا Call of Duty را روی تمام پلتفرم‌هایی که طرفداران Call of Duty روی آن هستند عرضه کند.
در مصاحبه‌ای جدید با بلومبرگ، رئیس ایکس باکس اعلام کرد که صنعت بازی‌های ویدیویی منهای پلی استیشن واکنش‌های بسیار مثبتی به خرید اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت نشان داده است. به گفته‌ی او پلی استیشن حتی علاقه‌ای به مذاکره کردن بر سر سری Call of Duty ندارد.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم