شهر سخت افزار/ زمستان رمز ارزها هر آنکه در این حوزه فعال بوده را بی نصیب نگذاشته است. گزارش‌های منتشر شده حاکی از ناتوانی ماینرها در بازپرداخت میلیون‌ها دلار وام دریافتی برای خرید تجهیزات ماینینگ است. جزئیات این خبر را در شهر سخت افزار بخوانید.

ناتوانی ماینرها در بازپرداخت وام های دریافتی
بلومبرگ در گزارشی می‌نویسد ماینرها در روزهایی که بیت کوین نزدیک به 69,000 دلار ارزش داشت و سود دهی آن به 90 درصد می‌رسید، نزدیک به 4 میلیارد دلار را صرف تجهیزات ماینینگ کردند. کمپانی‌های زیادی برای خرید تجهیزات ماینینگ وام گرفتند و فارم های میمینگ بزرگ خود را ساختند اما حالا گفته می‌شود آنها مجبور هستند تجهیزات خریداری شده را برای بازپرداخت وام دریافتی حراج کنند.

جالب اینکه در بسیاری از این وام‌ها خود تجهیزات ماینینگ وثیقه قرار گرفته‌اند.با ورشکسته شدن صرافی‌های برجسته‌ای چون TerraUSD و FTX، شرکت‌های زیادی در سراسر دنیا اقدام به تعدیل نیرو کرده‌اند و ارزش بیت کوین هم در زمان نگارش این نوشتار به 16,800 رسیده است. در عین حال بخش بزرگی از دنیا با بحران انرژی روبرو است و اتریوم هم دیگر قابل ماین کردن نیست.

کوچک‌تر شدن بازار رمز ارزها باعث شده است بسیاری از شرکت‌های فعال در حوزه ماینینگ قادر به بازپرداخت وام‌های خود نباشند. Iris Energy Ltd یکی از این شرکت‌ها است که می‌گوید قادر به پرداخت وام 108 میلیون دلاری خود نیست. این شرکت رینگ‌های ماینینگ خود را وثیقه گذاشته باشد.

BlockFi یکی دیگر از شرکت‌هایی است که 54 میلیون دلار وام گرفته بود اما اعلام ورشکستگی کرده است. Core Scientific Inc هم 39 میلیون دلار وام گرفته بود اما خبر از احتمال ورشکستگی خود داده است.

برخی شرکت‌های فعال در حوزه ماینینگ چون Stronghold Digital Mining اقدام به بازگرداندن هزاران رینگ ماینینگ نموده‌اند تا از میزان بدهی خود بکاهند. اما مشکل اینجا است که رینگ‌های ماینینگ نسبت به نوامبر سال میلادی گذشته تا 85 درصد ارزش خود را از دست داده‌اند.

آنچه که اشاره شد صرفاً سرنوشت تعداد اندکی از غول‌های ماینینگ است و نزدیک به 75 درصد ماینرها متعلق به شرکت‌های خصوصی هستند که اطلاعاتی ارائه نمی‌کنند. بنابراین احتمالاً شرکت‌های بسیار بیشتری دچار بحران شده‌اند و قادر به بازپرداخت وام‌های خود نیستند.

جالب اینکه برخی شرکت‌های ماینینگ ترجیح داده‌اند با وجود توانایی پرداخت بدهی‌های خود، ریگ‌های ماینینگ آنها مصادره شود. ظاهراً حالا ماینرها با چنگ و دندان می‌کوشند طی ماه‌های آینده خود را سر پا نگه دارند.

متأسفانه در کشور خودمان نیز افراد زیادی صرفاً از روی هیجان به بازار رمز ارزها وارد شدند اما در نهایت بخش بزرگی از سرمایه خود را باختند. البته در این میان برخی هم پول‌های کلانی به جیب زدند و توانستند موج سواری کنند.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم