شهر سخت افزار/ درحالی‌که کارت‌های گرافیک نسل جدید AMD با نقدهای شدیدی مواجه شده و کاربران از عملکرد ضعیف، راندمان انرژی پایین و دمای غیرعادی تا ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد آن‌ها شکایت دارند، این شرکت به دنبال تولید کارت گرافیک Radeon RX 7700 XT است. طبق شایعات، این کارت گرافیک میان‌رده نیز به سرنوشت برادران بزرگ‌تر خود دچار شده و با وجود مصرف انرژی بالا، عملکردی نامطلوب ارائه می‌کند.

در حال حاضر نکات منفی زیادی در رابطه با کارت‌های گرافیک سری Radeon RX 7900 شرکت AMD از جمله عملکرد ضعیف در ردیابی پرتو نور (Ray Tracing)، راندمان انرژی و دمای غیرعادی وجود دارد و این شرکت تولیدکننده سخت‌افزار معتبر باید پیش از آنکه به فکر تولید محصولات جدیدتر باشد، باید عیوب و مشکلات محصولات فعلی خود را رفع کند.

به‌ عنوان مثال می‌توان به کارت گرافیک پرچمدار این شرکت یعنی Radeon RX 7900 XTX اشاره کرد که با کارت گرافیک GeForce RTX 4080 انویدیا رقابت می‌کند، اما به‌اندازه یک کارت گرافیک RTX 4090 مصرف برق دارد. یا کارت گرافیک RX 7900 XT که حتی از RTX 4070 Ti نیز ضعیف‌تر ظاهر شده و به‌اندازه یک کارت گرافیک RTX 4080 برق مصرف می‌کند.

اگر بخواهیم شایعات و آمارهای منتشر شده در فضای مجازی را باور کنیم، به نظر می‌رسد که این روند ادامه یافته است. در حال حاضر، کارت گرافیک Radeon RX 7700 XT با معماری Navi 33 و به‌عنوان سومین پردازنده گرافیکی RDNA 3 دست ساخت است. با این حال، طبق شایعات موجود این کارت گرافیک هم به سرنوشت برادران بزرگ‌تر خود دچار خواهد شد.

عملکرد ناامید کننده میان‌رده جدید AMD 

در نظر داشته باشید که کارت گرافیک Radeon RX 7700 XT قرار است به‌عنوان یک میان‌رده قدرتمند به بازار عرضه شود که عملکرد کارت RX 6800 نسل قبلی خود را با برچسب قیمت بسیار پایین‌تر در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

متأسفانه، شایعات و اطلاعات فاش شده از این محصول نشان می‌دهد که SKU اصلاح‌شده شرکت AMD کمی کندتر از حد انتظار عمل خواهد کرد. بر اساس این اطلاعات، کارت گرافیک Radeon RX 7700 XT قرار است اواخر سال میلادی جاری به بازار عرضه شده و احتمالاً همان عملکرد Radeon RX 6650 XT و Radeon RX 6700 XT را ارائه خواهد کرد.

به عبارت دیگر، ما شاهد عرضه یک کارت گرافیک جدید از شرکت AMD خواهیم بود که علی‌رغم برچسب قیمت ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلاری، بسیار کندتر از RTX 3070 Ti و یا کارت معرفی نشده RTX 4060 Ti عمل می‌کند.

البته چند ماهی تا معرفی کارت‌های Navi 33 فاصله داریم و ممکن است در این مدت همه چیز دستخوش تغییرات چشمگیر شود. علاوه‌براین، باید در نظر داشت که آمار مربوط به عملکرد اولیه کارت‌های گرافیک معمولاً از بررسی محصول در بارهای کاری خاص به دست می‌آید و برای کسب یک نتیجه قطعی در مورد این کارت گرافیک میان‌رده باید تا زمان عرضه رسمی منتظر بمانیم.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم