زومیت/ یک منبع آگاه می‌گوید اپل به دلیل تمرکز روی پردازنده‌های پیشرفته‌ی سه نانومتری، موقتاً توسعه‌ی تراشه‌ی اختصاصی وای فای را متوقف کرده است.
 
مینگ‌چی کو، تحلیلگر و افشاگر خوش‌سابقه، می‌گوید اپل موقتاً توسعه‌ی تراشه‌ی اختصاصی وای فای را متوقف کرده است. بدین ترتیب انتظار می‌رود اپل برای تأمین تراشه‌ی وای فای همچنان با شرکت برودکام همکاری کند. گوشی‌های سری آیفون ۱۵ نیز جزو دستگاه‌هایی خواهند بود که از تراشه‌ی برودکام استفاده خواهند کرد.

چند هفته پیش مارک گارمن در گزارشی اختصاصی ادعا کرد اپل کار روی تراشه‌‌ی جدیدی را شروع کرده است که ترکیبی از وای فای و بلوتوث محسوب می‌شود و برای جایگزینی با قطعات برودکام در دست تولید است. گارمن در آن زمان گفت اپل در سال ۲۰۲۴ مهاجرت به تراشه‌ی اختصاصی را شروع می‌کند و تا سال ۲۰۲۵ تمام قطعات برودکام با قطعات اختصاصی جایگزین خواهند شد.

به گزارش مک‌رومرز، اپل افزون‌بر تراشه‌ی وای فای و بلوتوث روی مودم اختصاصی 5G نیز کار می‌کند. در حال حاضر مودم 5G اپل توسط کوالکام تأمین می‌شود. هدف نهایی اپل افزایش حداکثری قطعات اختصاصی آیفون است تا وابستگی این شرکت به برندهای متفرقه به کمترین حد برسد.

اپل در نهایت به دنبال تولید تراشه‌ای است که مودم سلولار، وای فای و بلوتوث را همزمان در خود داشته باشد. اپل همچنین در تلاش است تراشه‌های فرکانس رادیویی و تراشه‌ی شارژ بی‌سیم را که از کوالکام تهیه می‌کند، با نمونه‌ی اختصاصی جایگزین کند.

مینگ‌چی کو می‌گوید اپل در ابتدا صرفاً روی تراشه‌ی وای فای کار می‌کرده اما پروژه‌ی جدید که فعلاً به حالت تعلیق درآمده شامل تراشه‌ای است که ترکیب وای فای و بلوتوث محسوب می‌شود. ترکیب کردن این دو فناوری در تراشه‌ای واحد بسیار چالش‌برانگیز است.

ظاهراً دلیل توقف توسعه‌ی تراشه‌ی وای فای این است که اپل می‌خواهد منابع خود را روی پردازنده‌های پیشرفته‌ی سه نانومتری که امسال از راه می‌رسند متمرکز کند. کو می‌گوید دلیل اصلی تأخیر در تولید تراشه‌ی 5G و تراشه‌ی وای فای «منابع تولیدی ناکافی» است.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم